В деня на Свети Георги Победоносец в Молдова е и празникът на Тараклия. Градът е основан преди 208 години от български преселници. Заради пандемията от Covid-19, масовите тържества бяха отменени, но празничният дух не липсваше, информира от своя Фейсбук профил Ирина Богоева, журналист и представител на българската общност в Молдова. Празникът на града премина с няколко културни и спортни прояви и с онлайн концерти. 6 май в Тараклия е неработен ден.
Представители на местната власт положиха цветя пред паметника на основателя на първата административна единица на район „Тараклия“ Иван Беров, а в църквата "Св. Георги Победоносец" беше отслужена празнична литургия.
По-късно из града премина своеобразно шествие от файтони и каруци с актьори от театър „Смешен петък“ и музиканти от групата „Червена китка“, пременени в български народни костюми. Така, заедно с кмета Вячеслав Лупов, те поздравяваха жителите на Тараклия с Деня на града.
Момичетата раздаваха бели балони с надписа "Аз обичам Тараклия", любителите на спорта се включиха в състезания по колоездене, футбол, борба, шах. Вечерта завърши с тържествена заря.
Снимки: Фейсбук/Ирина Богоева
Българо-швейцарската асоциация "Канатица" - пазител на българските традиции, език и култура, отправи през Фейсбук поздрав към българите по света за 22 септември - Деня на българската независимост. "На 22 септември България чества едно от най-значимите..
След като преди седмица беше открита учебната година в Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Атина, днес предстоятелят на българския православен храм "Св. Преподобни Йоан Рилски - Чудотворец" в гръцката столица - отец Стефан,..
В интервю за Радио България от молдовския град Тараклия, където вчера се състоя концерт, организиран от Българското национално радио , генералният директор Милен Митев сподели, че амбицията на медията ни е да задълбочи присъствието си в..