9 май се отбелязва като Ден на Европа от 1986 г. Обявен е на срещата на високо равнище на Европейската общност в Милано, Италия (28-29 юни 1985). Поводът е годишнина от речта на министъра на външните работи на Франция Робер Шуман в Париж, Франция (9 май 1950 г.), в която той представя план за обединение на въгледобивната и стоманодобивната промишленост на западноевропейските страни, което се смята за „първата реална крачка към европейска федерация". Инициативата му полага основите на днешния Европейски съюз.
5 години след края на Втората световна война, Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на ресурсите и производството на въглища и стомана, така че да се избегнат бъдещи военни конфликти. На този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент.
9 май се отбелязва и като Ден на победата над фашизма (1945). Той е официален неработен ден в Русия, Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Таджикистан, Туркмения и Узбекистан. Историческият повод за празника е подписаният на 8 май в 22:43 ч. (00:43 ч. московско време на 9 май) 1945 г. Акт за безусловна капитулация на Германия, с което завършва Втората световна война в Европа.
На тази дата всяка година Русия отбелязва края на 1418-дневната епопея, наречена Велика Отечествена война, зад която се крие море от лишения и страдания, мъка от пораженията и радост от големите победи, припомня и БГНЕС. В неизменна традиция се е превърнал военният парад на Червения площад в Москва, който демонстрира военната мощ на Русия. Първият парад на победата е проведен на 24 юни 1945 г.
9 май е официален празник и в Израел. С него се отбелязва годишнина от победата над нацистите през Втората световна война. Чества се от 2018 год. В България 9 май в продължение на десетилетия също се честваше като Ден на победата, а като Ден на Европа се отбелязва съгласно Постановление № 54 на Министерския съвет, издадено на 29 март 2005 г.
Денят на Европа тази година ще бъде отбелязан в Европейския парламент в Страсбург с откриването на „Конференция за бъдещето на Европа“, учредена с декларация на Председателите на Европейския парламент, на Европейската комисия и на Съвета на ЕС от март 2021.
Целта на инициативата е да даде на гражданите по-голяма роля във формирането на бъдещите политики и цели на ЕС. Ще бъдат организирани множество събития и дебати в целия ЕС, а европейците ще имат възможност да изразят позиция чрез многоезична цифрова платформа. Конференцията ще улесни обсъждането на предизвикателствата, породени от пандемията от COVID-19. Очаква се да бъдат застъпени и теми като изменение на климата, икономически и социалните въпроси и цифрова трансформация.Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ ще продължи една година.
У нас, държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на церемонията по издигането на знамето на Европейския съюз пред президентската институция в София. Преди това президентът ще приеме почетния караул на Националната гвардейска част. По-рано през деня Радев и Йотова ще поднесат цветя пред Паметника на незнайния войн в София по случай отбелязването на 76 години от победата над нацизма.
Вечерта, между 20.00 и 24.00 часа, сградата на НДК в София ще бъде осветена в цветовете на европейския флаг.
Снимки: facebook.com/EuropeanCommission, БГНЕС
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..