Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигурността на ЕС и на НАТО изисква паралелни решения

Американският посланик в София: България и Черноморският регион трябва да се възползват от подобрените възможности за свързаност в областта на сигурността, енергетиката и инфраструктурата

| обновено на 13.05.21 в 17:36
Снимка: president.bg

Не може да има само европейска и само натовска сигурност. Трябва да има добро и резултатно сътрудничество и решения в интерес на нашите граждани, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред виртуалната конференция „Изпреварваме бъдещето: Подготовка за НАТО 2030". Форумът има за цел да представи и анализира идеи за справяне с нововъзникващи заплахи и непредвидими рискове за съвременните демокрации. С това събитие Атлантическият клуб в България отбелязва своята 30 годишнина.

„Разговорът за бъдещото НАТО започва и паралелно ще върви с още един разговор от ключово значение за всички нас, европейските граждани - конференцията за бъдещето на ЕС и конкретната платформа „Бъдещето е в твоите ръце", посочи вицепрезидентът Йотова и призова „за нова декларация за развитието на ЕС, актуална на променения свят, в който живеем, и то не само на нашия континент“.

Борбата с корупцията е пряко свързана с позицията на България като стабилен член на НАТО на югоизточния фланг на Алианса. Тази връзка направи Херо Мустафа, посланик на САЩ в България, която също се включи във форума.

Херо Мустафа, посланик на САЩ в България
България и Черноморският регион трябва да се възползват от подобрените възможности за свързаност в областта на сигурността, енергетиката и инфраструктурата, категорична е посланик Мустафа.

Бившият шеф на НАТО Джордж Робъртсън призова България да вдигне ветото за началото на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. 

Президентът на югозападната ни съседка Стево Пендаровски отбеляза, че през последните години нито един от конфликтите на Балканите не би могъл да бъде решен, без синхрона между САЩ и ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Tараклийският университет вече официално е поделение на Русенския

Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщиха от българския ВУЗ. Така се финализира дългогодишен процес за осигуряване на българско..

публикувано на 14.04.25 в 15:53

Национален протест на работещите в градския транспорт за по-високи заплати

Работещи в градския транспорт в София, Варна и Русе излязоха на национален протест в столицата под надслов “Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!”, организиран от най-големите синдикати. Демонстрантите..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

Борислав Гуцанов на открит урок за рисковете от вейпове, райски газ и дизайнерска дрога

Социалният министър Борислав Гуцанов ще присъства днес на открит урок в Средното училище с езиково обучение "Александър Пушкин" във Варна, организиран от Държавната агенция за закрила на детето. Събитието е част от кампанията, която информира децата и..

публикувано на 14.04.25 в 06:00