Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският фестивал на науката ни среща с д-р Джейн Гудол

Снимка: britishcouncil.bg

София Тех парк е домакин на Софийския фестивал на науката (15-16 май). Както всяка година, програмата обхваща различни вълнуващи теми за желаещите да опознават света около нас. Този път черешката на събитието е срещата с известния приматолог и посланик на мира на ООН д-р Джейн Гудол. 

Д-р Гудол е добре позната с дългогодишното изследване на дивите шимпанзета в Танзания, продължаващо и днес. Това е нейната сбъдната детска мечта. Историята й вдъхновява милиони млади хора по целия свят да повярват в силите си и да следват мечтите си. 

Сред гостите на софийския форум е и Джослин Бел Бърнел - световно призната астрофизичка, която случайно открива пулсарите.

Посетителите ще се запознаят също с интересни явления, съпътстващи всекидневието ни, ще присъстват на физични опити с електричество, индукция, налягане и магнетизъм, ще научат как може да се рециклира умно. А химиците от „Корпуса за бързо гърмене“ ще покажат как медта може да свети в синьо и зелено, колко опасна е сярната киселина, що за чудо е железният силикат и защо е враг на снега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Пощенска кутия за приказки" продължава да пътува сред българите зад граница

След 17 успешни дати в Европа, популярният литературен формат "Пощенска кутия за приказки" продължава своето европейско турне с още 11 локации. То представя репертоар от нови и любими на публиката текстове, писани специално за сънародниците ни..

публикувано на 27.09.24 в 07:25

САЩ инвестират 240 000 долара в център за изкуство и култура във Варна

САЩ инвестират 240 000 долара във варненския културен център ReBonkers чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство (AFCP). Това обявиха от посолството на САЩ в София. Варна е най-големият бенефициент по проект на AFCP в Европа..

публикувано на 25.09.24 в 22:32

„Времеубежище“ е претендент за шведската международна литературна награда

Романът „Времеубежище“ на Георги Господинов в превод на шведски от Хана Сандборг е сред петте книги, включени в краткия списък на Шведската международна литературна награда. Това е уникална награда, която отличава както автори, така и преводачи...

публикувано на 23.09.24 в 14:31