Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският фестивал на науката ни среща с д-р Джейн Гудол

Снимка: britishcouncil.bg

София Тех парк е домакин на Софийския фестивал на науката (15-16 май). Както всяка година, програмата обхваща различни вълнуващи теми за желаещите да опознават света около нас. Този път черешката на събитието е срещата с известния приматолог и посланик на мира на ООН д-р Джейн Гудол. 

Д-р Гудол е добре позната с дългогодишното изследване на дивите шимпанзета в Танзания, продължаващо и днес. Това е нейната сбъдната детска мечта. Историята й вдъхновява милиони млади хора по целия свят да повярват в силите си и да следват мечтите си. 

Сред гостите на софийския форум е и Джослин Бел Бърнел - световно призната астрофизичка, която случайно открива пулсарите.

Посетителите ще се запознаят също с интересни явления, съпътстващи всекидневието ни, ще присъстват на физични опити с електричество, индукция, налягане и магнетизъм, ще научат как може да се рециклира умно. А химиците от „Корпуса за бързо гърмене“ ще покажат как медта може да свети в синьо и зелено, колко опасна е сярната киселина, що за чудо е железният силикат и защо е враг на снега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05