Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мутация в британския вариант на коронавируса, типична за бразилския, е установена в България

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

Разчитане на генома на изолиран от българин коронавирус показва, че британският му вариант е добил мутация, характерна за бразилския щам. Това каза за вестник „24 часа“ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Пациентът, при който е открита мутацията, е във възрастовата група 80-90 години. Боледувал е тежко и въпреки усилията на медиците е починал. Такъв тип мутации на вируса са наблюдавани в 5 случая от САЩ и още 5 в Европа. 

Проф. Кантарджиев смята, че, за да бъдат ограничени рисковете, трябва непременно да се вземат проби от ваксинирани хора, които са се разболели 15 дни след поставяне на втората доза от ваксината. Същото трябва да се случи и с хора, които повторно се заразяват, след прекарана инфекция, доказана с PСR тест.

Според някои изследвания въпросната мутация на вируса може да се окаже трудна за преодоляване от имунната система на ваксинирани и преболедували вече Covid-19 и те отново да се окажат застрашени. 

По-малкият брой тестове в последната седмица вероятно е резултат от измамно успокоение сред хората, че опасността е отминала, смята проф. Кантарджиев.
 
Информацията бе потвърдена и от Министерството на здравеопазването. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 29 април 2025 г.

В "България днес" на 29 Април слушайте: 02:03 - Актуална информация от България и света 08:01 - Прогноза за времето у нас и по света 13:44 – Село Левочево като хъб за..

публикувано на 29.04.25 в 19:00

Отново ще има сутрешни слани, дневните температури се повишават

В сряда  утрото ще е студено и на места в равнините и котловините отново ще се образува слана. Минималните температури ще бъдат от 1 до 4°. В София ще е около 2°. През деня над страната ще е слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 29.04.25 в 18:30

През 2024 г. населението на страната е намаляло с 8121 човека

Населението на България е 6 437 360 души към 31 декември 2024 г. Спрямо 2023 г. населението намалява с 8121 души или с 0,13%. Всички 28 области имат отрицателен естествен прираст, сочи Националният статистически институт. В края на 2024 г. лицата..

публикувано на 29.04.25 в 15:09