Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германският бизнес: Основен проблем в България са липсата на кадри и корупцията

Снимка: Германо-Българска индустриално-търговска камара

Анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара посочва като основен проблем за бизнеса в България корупцията, престъпността и липсата на прозрачност при обществените поръчки, предаде репортерката на БНР Наталия Ганчовска. Анкетата за бизнес средата у нас се провежда за 15-та година сред членовете на камарата. 97% от анкетираните посочват, че биха избрали отново да инвестират в България, 41% смятат страната ни за атрактивно място за инвестиции. Почти половината от участниците в анкетата (48%) оценяват състоянието на своята компания като добро.

30% от анкетираните фирми планират да наемат нови служители, докато 13% най-вероятно ще се разделят с част от персонала си. Половината от компаниите се затрудняват при намирането на квалифицирани работници. В тази връзка според анкетираните в България е необходимо въвеждането на елементи от наложилата се в Германия система за дуално професионално обучение.

87% от компаниите оценяват положително членството на България в ЕС. 67% от запитаните желаят въвеждането на еврото, 18% са "против".

По отношение на инфраструктурата страната ни се нарежда на 10 място сред 16-те държави от Централна и Източна Европа.

За пореден път най-голямо е недоволството на компаниите от борбата с корупцията и престъпността. 81% от анкетираните са много недоволни или недоволни, а 70% от тях са много недоволни или недоволни от непрозрачността при обществените поръчки.

На въпроса ”Кои последици от коронавирусната пандемия оказват най-голямо въздействие върху вашата компания?“ – 69% от анкетираните посочват ограниченията при пътуване, а 47% анулирането на търговски събития и панаири. 61% от участниците в анкетата очакват икономиката на България да се възстанови през 2022 г. и оборотът на компания им от времената „преди коронавируса“ да се възвърне също през 2022 г. Относно мерките, предприети от правителството за смекчаване на икономическите последици от коронавирусната пандемия само 15% са доволни, а недоволните от тях са 25%.

Германия представлява най-важният чуждестранен пазар за българска продукция. По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия търговският стокообмен между България и Германия за 2020 г. възлиза на 8,207 млрд. евро, т.е. има спад с 3,6% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., предаде БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Росен Калпачки

България е сред страните с най-много жертви на инсулти в ЕС

В България умиращите от инсулт са четири пъти повече, в сравнение с останалите държави в ЕС, сочи доклад на Европейската комисия от 2021г. През 2023 г. в страната ни са регистрирани 45 хиляди пациенти с инсулт, от които над 5500 са починали..

публикувано на 27.06.24 в 19:58

България беше представена на изложение за висше образование в Япония

Български висши училища се включиха в проведеното в Япония Изложение за висше образование в ЕС, което се проведе на 15 и 16 юни 2024 г. в Токио и Киото. Сред образователните институции от 20 държави-членки на ЕС бяха Медицинският университет в..

публикувано на 27.06.24 в 17:35

Няма изтичане на радиоактивна вода от АЕЦ "Козлодуй" в Дунав след инцидент

След инцидент при спирането на блок 6 на АЕЦ "Козлодуй" за ремонт няма облъчване на персонала, няма изтичане на радиоактивна вода в река Дунав, има временно отстранени оператори от централата. Това обобщи при изслушване в парламента служебният..

публикувано на 27.06.24 в 16:10