България е една от петте държави в света, които ще участват в проект на ЮНЕСКО за обучение на дами, занимаващи се с пчеларство. Програмата „Жени за пчелите" стартира на 21 юни във Франция, на територията на биорезерват в региона Бретан, където има Обсерватория по апиология OFA. Целта на инициативата е не само да „запали“ дамите да започнат да се занимават с пчеларство, но и да научат за теорията и практиката в различни области на търговията - от това как да се грижат за пчелите до професионалните занимания с пчелини. Идеята е да се обучат жените да бъдат ръководители на устойчиво и важно за околната среда предприятие. Освен това, програмата предвижда до 2025 г. да бъдат изработени 2500 кошера, където да се настанят над 125 милиона пчели в 25 защитени територии, опазвани под егидата на ЮНЕСКО.
„Жени за пчелите" има и важна социална задача - да се разширят техните възможности за професионална подготовка и по този път да си осигурят стабилна работа и добър доход. След завършването на курса участничките ще станат членове на Международна мрежа на жените пчелари.
„Пчеларството може да осигури доходи на жителите от райони, където земеделието е слабо развито и се надяваме от българска страна да се явят подходящи кандидатури, които да участват в този проект“ – казва инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз у нас:
„Най-интересното е, че България е избрана и това е световно признание за нашето пчеларство. За целия период на обучението, което е основно във Франция, ще има наши представители, а обучаващите се ще идват и в България. Изпратили сме писма до Съюза на пчеларите, Обединения пчеларски съюз и други браншови организации, за да може да се явят съответните пчелари, които да отговорят на условията и достойно да представят България. Една моя колежка, която не отговаря на условието - пчелар от Централен балкан, но е френски възпитаник и дипломиран пчелар, си подаде вече кандидатурата, а сега чакам обратна връзка.“
През последните десетилетия, заради масовото използване на химически препарати в земеделието, пчелите по целия свят застрашително намаляват. Устойчивото и целенасочено отглеждане на пчели, принос за което ще има и този проект, може да е начин за тяхното спасяване. А от това зависи реколтата на много селскостопански култури и като цяло - оцеляването на човечеството.
Съставил: Гергана Манчева /по интервю на Биляна Славчева, БНР-Благоевград/
Снимки: unesco.org, БНР Благоевград
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..