Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическото сближаване със Западна Европа е обща цел за страните от Източна Европа

Снимка: president.bg

За по-ефективно използване на инструментите, насърчаващи инвестициите и икономическия растеж като Инициативата за регионална свързаност „Три морета“, призова президентът Румен Радев днес при откриването в София на конференцията „Инициатива „Три морета“ – единство, иновации, свързаност“. Според него ускореното социално и икономическо сближаване с партньорите ни от Западна Европа чрез усъвършенстване на транспортната, енергийна и дигитална свързаност в нашия регион е обща цел за страните от Източна Европа. Той подчерта, че от ключово значение е включването в инициативата на Гърция, на границата ни с която се пресичат важни енергийни, транспортни и дигитални трасета.

Президентът изтъкна, че интерес за сътрудничество по инициативата са заявили Япония, Южна Корея, Великобритания, Катар. „Поставили сме си цел да привлечем интереса на бизнеса и инвестиционните фондове, за да бъде нашият регион все по-разпознаваем в световен мащаб“, заяви президентът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Клисурският манастир и Вършец посрещнаха участниците в 20-ата Световна среща на българските медии

С молебен за здраве, отслужен от видинския митрополит Пахомий, започна вторият ден от 20-ата Световна среща на българските мудии, организирана от Българската телеграфна агенция.  Участниците посетиха музея и иконописната зала на Клисурския манастир..

обновено на 25.05.25 в 20:29

Има предупреждение за опасни валежи с изключение на 8 области в Западна България

В понеделник  ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд. Минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 8°. През деня след обяд от запад на изток валежите постепенно ще започнат да спират. Над Западна България облачността ще..

публикувано на 25.05.25 в 16:44
Външният министър Георг Георгиев се срещна в Кишенев срещна със своя колега Михай Попшой и с вицепремиера по европейска интеграция Кристина Герасимов

България последователно подкрепя европейското бъдеще на Молдова

Външният министър Георг Георгиев, който е на официално посещение в Молдова се срещна със своя колега и вицепремиер Михай Попшой, както и с вицепремиера по европейска интеграция Кристина Герасимов. Отличното равнище на политическия диалог между..

публикувано на 25.05.25 в 15:55