Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

| обновено на 25.06.21 в 13:23

1/3 от турците смятат България за близка по култура

2/3 от турците биха гласували „за“ членство в ЕС. При младите до 24 години подкрепящите ЕС са над 70%. Над 1/3 от запитаните смятат, че Турция трябва да си сътрудничи най-близко със страните от ЕС. Русия е предпочетена от 14%, а САЩ от 9 на сто, сочи проучване на американския мозъчен тръст German Marshall Fund.

Турското обществено мнение възприема ЕС като най-близкия партньор по международни въпроси, но 39,7% смятат, че страната никога няма да влезе в ЕС. Едва 13% очакват влизане в ЕС до 5 г., а над 1/3 в близките 10-15 години. 2/3 от турците определят САЩ като най-голяма заплаха за интересите на Турция. Русия и Гърция съответно са заплаха за 19 и 15,3% от турците.

Запитани с хората в коя държава чувстват най-голяма културна близост, 46,4% отговарят „Германия“. Вторият най-популярен отговор е България, с 33%.

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев се извини на Гърция

Гърция замрази сътрудничеството си със Северна Македония, защото Скопие не спазва Договора от Преспа, който е от ключово значение за евроатлантическата интеграция на страната. Атина призова Северна Македония да изпълни изцяло споразумението от Преспа за името на страната във всички контексти, включително при международни спортни събития. Гръцката страна отложи за септември планираната за юли парламентарна ратификация на три меморандума за сътрудничество, подписани между двете страни, пише в-к „Катимерини”.

Премиерът Зоран Заев призна, че е допуснал грешка и се оправда с думите, които произнесе на английски език: „Понякога е нормално да се правят грешки, имам предвид Преспанското споразумение. Но аз съм на 46 години. Нормално е след 47 години употреба на един израз, той да се повтори понякога“. „Катимерини“ цитира Зоран Заев, който допълва, че вярва в Преспанското споразумение и е „най-големият негов последовател“.

Сърбия е недоволна от резолюция на Черна Гора за Сребреница

Сръбският вътрешен министър Александър Вулин реагира остро на приемането на резолюция за Сребреница в черногорския парламент. Парламентът в Подгорица, в съзвучие с резолюцията на Европарламента по въпроса, забрани отричането на геноцида в Сребреница, съобщи БГНЕС. Вулин каза, че гласувалите за резолюцията в черногорския парламент „са зачеркнати за сърбите“ и призова Здравко Кривокапич − премиера на Черна Гора, да не бъде допускан да влиза в Сърбия.

„Президентът Александър Вучич не е човек, който обича забраните, но аз ще го помоля да забрани влизане в Сърбия на гласувалите за резолюцията, така че техните семейства, добре разположени в Белград, вече да ги виждаме само в Черна гора”, цитира думите на Вулин сръбската държавна телевизия РТС.

Хърватия постави условия на Сърбия, за да продължи преговорите с ЕС

Ако иска да влезе в ЕС, Сърбия трябва да изпълни редица условия, заяви в Люксембург по време на Съвета по общи въпроси хърватският външен министър Гордан Гърлич-Радман. „От Сърбия се искат ясни отговори, преди всичко съществен и траен напредък в основните области. Сърбия трябва да покаже значителен и устойчив напредък в основните области и да покаже волята да изпълни всички необходими критерии. В този смисъл ние разглеждаме върховенството на закона, въпроса за изчезналите лица и правата на жертвите от времето на войните, преследването на военни престъпления, сътрудничеството с Международния наказателен съд, признаването на геноцида в Сребреница, укрепването на добросъседските отношения както с ЕС, така и със страни, които не са членки на ЕС“, съобщава хърватският портал Index.hr.

София посрещна прокурорите от Балканите

Главните прокурори от 9 балкански страни дискутираха в София ролята на обвинителите за утвърждаване върховенството на закона. Предната конференция на магистратите се проведе в Бурса през 2019 г.

Натиск срещу независимостта на прокурорите е недопустим, особено идващият от политиците. Ефективната прокуратурата е най-голямата гаранция за върховенство на правото, доверието в институциите и проспериращата икономика. Тази позиция обедини представителите на Гърция, Турция, Северна Македония, Албания, Сърбия, Словения, Босна и Херцеговина и Черна гора.

Българският главен прокурор Иван Гешев заяви, че най-ефективното оръжие за борба с престъпността е личният и професионален контакт между обвинителите.

Румънските туристи са недоволни от чакането на гръцката граница

Филм, който румънските граждани гледат отново – така говорителят на румънското външно министерство Оана Дари коментира опашките за влизане в Гърция. „Начинът, по който се управляват граничните пунктове, е правомощие изключително на гръцките власти. Има разлика между официалните норми, които властите на всички държави съобщават и ние огласяваме на нашия сайт и начина, по който тези норми се прилагат. Ефективното прилагане зависи от гръцките власти“, заяви тя пред телевизия DIGI24.

Туристи от опашките разказват пред медията, че всичко зависи и от времето на преминаването на границата. Ако е рано сутрин проверките могат да отнемат 2-3 минути, но след 9 часа сутринта може да се проточат с часове. Повечето анкетирани заявяват, че са песимисти, че ситуацията ще се промени през лятото.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/БГНЕС, balkan.eu, prb.bg

Още от категорията

Граждани се събраха на мирен протест в подкрепа на фермери във Велинград

Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума...

публикувано на 30.11.24 в 13:42

Празнична магия с песни, танци и срещи с Дядо Коледа – откриват коледно градче в Плевен

Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..

публикувано на 30.11.24 в 10:10

България става четвъртата европейска страна, внедрила иновации за лечение на хронични рани

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение в черноморския ни град.  България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази..

публикувано на 30.11.24 в 08:05