Над 500 медици напускат България годишно. Покрай Ковид кризата и натиска върху здравната система недостигът на здравни работници достигна критична точка. Статистиката е повече от стряскаща – в лечебните заведения недостигат 470 лекари и 26 000 медицински сестри. По селата липсата е още по-осезаема, където обезпечеността с лекари е едва 20%. След около 10 -15 години дефицитът на медицински кадри ще достигне критична точка, тъй като 1/3 от лекарите са на възраст над 50 години. По данни на Националния статистически институт общопрактикуващи лекари за цялата страна са 4015, а броят на кандидат-студентите в специалност „Медицински специалист по здравни грижи“ е намалял повече от два пъти.
От 635 желаещи през 2011 г., само за десет години броят на кандидатите се стопява до 286 през тази, отбеляза в интервю за БНР ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров и посочи като основна причина за това:
„Ниското възнаграждение, лошите условия на труд, тежката професия като цяло. Кандидат-студентът, черпейки информация каква ще му е реализацията на пазара, променя решението си и не иска да кандидатства в тези специалности“.
Броят на регистрираните специалисти по здравни грижи към края на миналата година е 45 000, но въпреки това недостигът на сестри е тенденция. Според професор Димитров:
„Съотношението сестра-лекар е 0,9 към едно в момента при изискван минимум от 2 към 1. Трябва да се намеси държавата, за да защити специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“ и да може да набираме повече кандидати, тоест тази професия да стане по-желана от кандидат-студентите“.
Една от младите медицински сестри, които все още са мотивирани да се посветят в служба на болните е Мариела Будина. Получила своето образование в столицата, тя вече практикува в една от софийските болници.
„Реших да се насоча към тази професия, защото обичам да помагам на хората и да виждам благодарността в очите им. Аз съм прекарала две години в чужбина. Бях във Великобритания, но реших да се върна в България. Там за даден преглед, манипулация се налага да чакаш с месеци, а в България такова нещо няма".
В началото на този месец здравното министерство предложи на Министерството на образованието професията медицинска сестра да бъзе обявена за защитена. Според записаната в Закона за професионалното образование и обучение дефиниция, защитена професия представлява уникална по своето съдържание специалност, за която има потребност от подготвени кадри, но недостатъчен интерес за обучение.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: архив и БГНЕСВ "България днес" на 3 април не спираме да разнищваме вездесъщата тема за изкуствения интелект. Разговаряме с образователния експерт Борис Михайлов за приложенията на ИИ в образованието и рисковете от него...
През следващото денонощие облачността над страната ще се задържи значителна. В петък, 4 април , следобед отново на много места ще превали. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 3° и 8°, в София –..
Първият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков очаквано беше неуспешен. 150 депутати отхвърлиха вота , внесен от парламентарните групи на "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни..
Човекът все повече освобождава пространства за технологиите, които умело управлява и държи под свой контрол. В това споделено място с бърза крачка се..
Пред Съдебните палати в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора ще се проведат протести срещу педофилията и престъпленията над деца. Сред основните..
За туристическия сезон 2025 най-търсени са работниците, желаещи да работят като камериерки (76%), следвани от готвачите (68%), рецепционистите (57%),..