Най-висшият световен спортен форум – олимпийските игри, не оставя равнодушни дори и хората, които не следят отблизо световни първенства и други спортни събития. Успехите на родните спортисти пък се записват със златни букви в спортната история на страната ни.
Докато очакваме окончателния брой златни, сребърни и бронзови отличия от 42-мата български спортисти на тазгодишната олимпиада в Токио, припомняме някои от изключителните успехи на нашите спортисти, прославили България на олимпийския подиум през годините. Някои от най-паметните моменти, оставяли българите без дъх са били секундите преди постиженията на българските лекоатлети. Родните състезатели в дисциплината, създател на Олимпийските игри – леката атлетика, карат българите да се гордеят още от игрите в Мюнхен през 1972 година, когато Диана Йоргова печели сребърен медал за скок на дължина, а Йорданка Благоева е втора в скока на височина. И двете лекоатлетки остават само на сантиметър от златното отличие. Медали за България носи и последвалата олимпиада в Монреал през 1976г. и в Сеул, през 1988г.
Какви са те и кои са техните носители, припомняме в материала от колекцията на Радио България – „Български олимпийски успехи: По-бързо, по-високо, по-силно” в цветовете на българския трибагреник“.
Съставил: Йоан Колев
Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..