Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва новата учебна година в България

Недостигът на учители в България е осезаем

Снимка: БГНЕС-архив

В първия учебен ден 2357 училища в страната ще приемат над  706 000  ученици, а близо 59 000 първокласници ще прекрачат за първи път училищния праг. Обучение ще има също в 375 български училища в чужбина. В тях са записани 32 266 ученици.

В същото време, по данни на Министерството на образованието и науката, недостигът на учители е осезаем. Свободните позиции за преподаватели в страната са 436.

Най-търсени са педагозите в детските градини, преподавателите по математика и английски език и началните учители в София-град, Пловдив, Варна и София-област.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът Росен Желязков ще участва в срещата "Украйна - Югоизточна Европа"

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи в социалната мрежа "Х", че е разговарял по телефона с българския премиер Росен Желязков, който е потвърдил участието си в срещата на върха "Украйна - Югоизточна Европа", предаде програма "Хоризонт" на..

публикувано на 31.05.25 в 09:48

Карлово посреща хиляди гости за "Празника на розата"

По многогодишна традиция в последната събота на месец май град Карлово е домакин на Празник на розата, посветен на красотата и цветята, пролетта и благоуханието на карловската роза. Обичаят е с корени от началото на миналия век, а..

публикувано на 31.05.25 в 09:05

Официално – започва летният туристически сезон 2025

Летен сезон 2025 официално започва днес. И не къде да е, а на "20 километра от Бургас", както гласи шлагерът – в Поморие. "Поморие заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура,..

публикувано на 31.05.25 в 08:15