Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани да се въздържат от пътуване, заради разпространението на Covid-19 и силно заразния негов Делта вариант. Ако това се налага трябва да имат предвид актуалния режим за влизане в страната, за която пътуват. Ето и промените, които някои държави въведоха или се готвят да въведат:
Румъния отново включи България в списъка с държави от т. нар. „жълта зона“, считано от 19 септември 2021 г., след като предишната седмица се намираше в по-ограничителната „червената зона“. За пътуващите от „жълта зона“ се налага 14-дневна карантина при влизане в страната.
Не подлежат на карантина притежателите на валиден документ, удостоверяващ, че са ваксинирани, като до влизането в страната трябва да са изминали най-малко десет дни от завършването на пълната схема за ваксинация. Освободени от карантина са и гражданите, които представят отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди качване в превозното средство (за пътуващите с обществен транспорт) или влизането в Румъния (за пътуващите със собствен транспорт), както и лицата, които са преболедували коронавируса, но към датата на влизане в Румъния трябва да са изминали най-малко 14 дни от датата на потвърждаване на заразяването.
От карантина са освободени децата на възраст до шест години включително (без необходимост от тест), както и транзитно преминаващи, ако напуснат Румъния в рамките на 24 часа.
Черна гора въведе нови мерки за пристигащите в балканската държава граждани. От 14 септември влизането в страната е разрешено 14 дни след пълна ваксинация, представяне на PCR тест, направен не по-рано от 72 часа преди пътуването, или антигенен тест не по-стар от 48 часа, съобщава агенция „Фокус“. В противен случай влизащите в Черна гора ще бъдат изпращани в самоизолация. По-рано, правителството на Черна гора поиска спешна помощ от НАТО и Европейския съюз във връзка с тежкото състояние на здравната система, на фона на разпространението на коронавируса. От началото на пандемията в Черна гора, чието население е около 620 хиляди, са
идентифицирани повече от 113 хиляди случая на коронавирусна инфекция, а 1806 души са починали.
Куба се готви да разхлаби ограничителните мерки за чужди туристи от 15 ноември 2021. От тази дата, международните летища ще бъдат отворени, а полетите – възобновени. От ваксинираните туристи ще се изисква единствено валиден ваксинационен сертификат, но ще отпадне допълнителното задължение за представяне на отрицателен PCR тест, както е в момента. Пътниците, които не притежават ваксинационен сертификат, обаче ще трябва да покажат отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди влизането в Куба. Властите обявиха, че тестването на пристигащите, на случаен принцип ще продължи и след тази дата.
В момента МВнР не препоръчва да се пътува за Куба, която е в „червената зона“ на българското здравно министерство. На връщане от карибската държава, сънародниците ни следва да представят отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди влизане в България, както и ваксинационен сертификат или документ за преболедуване на коронавирус.
Бали планира да отвори за туристи, пристигащи от страни с ниски нива на Covid-19 веднага щом епидемичната ситуация достигне "ниво 2 частичен локдаун", съобщава Travelnews.bg, като цитира изданието "Bali Sun". По-рано беше обявено, че ограниченията ще отпаднат още през юли, но заради увеличаването на броя на случаите с коронавирус, отварянето беше отложено за пореден път. Властите обаче загатват отсега, че бедните туристи, и най-вече бекпекърите (почитателите на нискобюджетните пътувания, които пътуват само с раница на гръб и предпочитат хостели, улична храна и т.н.) няма да са добре дошли на острова, когато планът за отваряне бъде пуснат в действие в близко бъдеще. Те заявиха, че ще дадат приоритет на т.нар. „качествен туризъм“, каквото и да означава това понятие.
Съставил: Венета Николова
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време забави пътуването и се очаква корабът да акостира на пристанището към 16:00 часа днес, вместо в 10:00,..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от..
Бургас е домакин на 16-то издание на Sauvignon Selection (Селекция Совиньон) – основно направление в програмата на Concours Mondial de Bruxelles и един..
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската..