Способността или дори само желанието да помогнеш на някого те кара да се почувстваш значим. Но не в онзи „телевизионен смисъл“, за пред камерите, както се казва, а в собствената ти душа и сърце. Алтруизмът е дълбоко лично решение и със сигурност не бива да служи за лична изгода и дивиденти „на гърба“ на нуждаещите се. Такава е и целта на благотворителната организация „Ангели за България“, създадена в Лондон, която приема автоматични дарения от българи в САЩ, Италия, Испания, Германия. Всичко е напълно законно, тъй като всеки от тях изрично е определил с каква сума, еднократно или месечно, ще подкрепя и спомага за подобряването на живота на българи у нас.
„Идеята за тази организация беше в мислите ми повече от година – разказва в интервю за БНР, създателят на организацията Стела Иванова. – Трябваше обаче внимателно да преценя как точно да я осъществя и то именно от гледната точка на дарител. Хората доста се отчуждиха и загубиха вяра в дарителството през последните години. Затова беше важно да съм сигурна, че всичко ще бъде прозрачно, честно, а парите, които се събират, ще отидат за нуждаещи се, а не за заплати например“.
Сътрудничеството на „Ангели за България“ с благотворителни организации у нас позволява средствата наистина да попаднат там, където от тях има най-голяма нужда. Разбира се, дейността на партньорите им е проверена и одобрена предварително, за да се избегне всяка сянка на съмнение в осъществяването на начинанието. Дарителите са склонни да помагат на възрастни, на болни хора. Най-често чрез закупуване на пакети с храни, лекарства и продукти от първа необходимост.
От създаването ѝ през пролетта на 2020 г. до днес, организацията е подпомогнала над 2000 домакинства и е дарила над 133 000 лева за различни инициативи. Стела Иванова си спомня и първите българи, получили помощ, благодарение на нея и екипите от доброволци.
„На 17 април започнахме, а на 1 май обявихме нашата първа акция. В нея събрахме пари и закупихме храни за 45 възрастни и самотни хора във Враца и околните села. Също така подпомогнахме 15 домакинства в Габрово с две-три деца. Възрастните бяха останали без работа заради пандемията.“
Организацията съдейства и за оборудването на детски кътове в държавните болници у нас. С помощта на дарените детски играчки и мебели, от месец ноември 2020 г. до днес, подобни кътове са изградени в Благоевград, Самоков, Дупница, Ихтиман, Велико Търново, Пазарджик, Пловдив, Плевен, Ловеч, Трявна, Кърджали и други. Благодарение на тях, десетки деца получават възможност за по-бърза и ефективна рехабилитация след края на лечението им.“
Благородните каузи привличат вниманието и на слушателите на Българското национално радио, които предлагат организацията да бъде един от претендентите в тазгодишното издание на националната кампания „Будител на годината“. Преди седмица стана ясно, че „Ангели за България“ получава място сред десетте финалисти. Кой ще победи, ще стане ясно на 1 ноември.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: facebook/Ангели-за-БългарияAngels-for-Bulgaria
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..