Учени от България, Русия, Украйна и Молдова участват в двудневната конференция в рамките на проекта „Българите в Урал и Сибир през ХХ – ХХI век: история, култура, идентичност“. Ръководител на проекта от българска страна, финансиран от фонд „Научни изследвания“ към МОН, е доц. д-р Петко Христов.
Участниците в срещата бяха поздравени от вицепрезидента Илияна Йотова.
Конкретният проект отваря непозната страница, свързана с разселването на българските общности преди 2 века и до днес в Урал и Сибир. Хора от български произход преживяват Столипинската реформа, Сталиновите репресии, нацистката окупация. Немалка част отиват да работят по времето на социализма в Сибир и Урал.
Повече за проекта може да научите тук
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..