Българите зад граница ще гласуват на парламентарните и президенските избори на 14 ноември в 760 секции, разположени в 68 държави, съобщиха от външното министерство. Поне в 200 от тях ще се проведе машинен вот, каза Иван Кондов, председател на работната група „Избори“ във ведомството. По думите му, разкриването на повече избирателни секции в чужбина не е довело до по-голяма избирателна активност. Така за вота на 14 ноември са подадени малко над 56 хил. заявления на гласоподаватели в чужбина, докато на предишните избори през годината техният брой е бил 71 хиляди през юли и 86 хиляди през април.
Най-голямото предизвикателство на предстоящя вот ще бъде гласуването на евентуален втори тур за президент.
„Ако има такъв втори тур, ще бъдем изправени пред една много голяма трудност – казва Иван Кондов. – При промяната на Изборния кодекс и увеличаването на секциите на над 700, ние ще трябва за много кратко време да изпратим отново до същите секции бюлетини. Но това, което още повече ни притеснява, е че ЦИК обмисля варианта вместо да бъде сложен нов софтуер в машините, които вече ще сме изпратили, да изпратим нови машини. Според нашия анализ, ако не получим бюлетините и машините до 16 ноември сутринта, ние не сме сигурни, че ще можем да ги доставим навсякъде за гласуването на втория тур.“
Затова от министерството призовават да се помисли за промени, които да позволят въвеждането на дистанционен вот.
„Предвид промените в Изборния кодекс и факта, че вече имаме наистина огромен брой секции в чужбина, нашето виждане е че може би е време да се премине към дистанционен вот, тъй като организирането на този тип гласуване е изключително енергоемко и скъпо и вече става почти невъзможно – обясни още Иван Кондов. – Дистанционното гласуване по пощата, което е практиката на огромното мнозинство държави в ЕС и по света, ще облекчи този процес.“
Най-много гласоподаватели на предстоящите избори в чужбина се очаква да има в Европа. Във Великобритания ще бъдат разкрити около 140 секции, а в Турция около 125. Засега няма държави, които да изискват гласоподавателите да притежават зелен сертификат.
Повече за работата на членовете на секционните избирателни комисии зад граница, чуйте в звуковия файл.
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...