Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България поиска оперативен план при натиск по външните граници на ЕС

Румен Радев и Ангела Меркел
Снимка: Facebook /Румен Радев

В Брюксел президентът Румен Радев, който участва в двудневното заседание на Европейския съвет, е обсъдил с германския канцлер Ангела Меркел българското вето за еврочленството на Северна Македония. По думите му Меркел е приела за лична кауза България да отвори задължително вратата за евроинтеграция още тази година, предаде БТА.

По време на дебатите по темата миграция Радев е повдигнал въпроса за оперативни планове за защита на външните граници на ЕС, особено сухопътните. По думите му ЕС трябва да разполага с план за действие в случай на рязък миграционен натиск.

Българският президент е коментирал и срива в отношенията НАТО-Русия, като е препоръчал диалогът с Русия да продължи. „Ако погледнем обстановката на Балканите и в глобален план, ще видим, че няма как да продължаваме без диалог“, е казал държавният глава.

Предложението на президента Румен Радев да се премахне или поне намали цената на квотите на въглеродните емисии, дадено на европейските лидери във връзка с омекотяване на удара от енергийните цени, е било отхвърлено, предаде от Брюксел кореспондентката на БНР Ангелина Пискова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Йоцов е носителят на държавната награда "Свети Паисий Хилендарски" - 2025

Професор Христо Йоцов  – джаз инструменталист, композитор, аранжор и педагог, е тазгодишният носител на държавната награда  "Свети  Паисий Хилендарски". Наградата му беше връчена на церемония в Министерския съвет от премиера Росен Желязков...

публикувано на 14.11.25 в 18:53

Студените утрини и златната есен продължават и в края на седмицата

В събота минималните температури ще са от 0 до 5°, в София ще е около 0°. През следващото денонощие не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, а през нощта и в часовете до обед..

публикувано на 14.11.25 в 18:30

Иво Иванов от Радио България е сред завършилите XI майсторски клас на БНР

На тържествена церемония бяха връчени дипломите от XI майсторски клас по радиожурналистика на Българското национално радио – БНР Академия . Лекционно-практическите занимания в съвременни форми на радио журналистиката надграждат професионалните знания..

публикувано на 14.11.25 в 14:05