Превенцията е най-доброто лекарство за всяка болест. И ако през месец октомври световният фокус беше върху профилактиката на рака на гърдата при жените, то през ноември „слагаме“ мустаците и насочваме вниманието си към световното движение Movember, което популяризира грижата за мъжкото здраве и набира средства за борбата с тихия убиец на мъжа – рака на простатната жлеза.
Инициативата се заражда спонтанно в Мелбърн, Австралия, през 2003 г., когато няколко приятели решават да възродят идеята за добре поддържания мустак. Много бързо тази чисто естетическа мъжка кауза прераства в благотворителна такава, и към момента в нея участват повече от 21 държави по целия свят, сред които и България. У нас кампанията Мовембър се организира от 2011 година с цел повишаване осведомеността за здравословните проблеми, засягащи мъжете. Такива са ракът на простата и на тестисите, както и психическото здраве и превенцията от самоубийства. Един от лекарите, който приема присърце идеята за „мъжкия месец“ е урологът д-р Георги Георгиев, който вече 9 години участва в кампанията и се бори със стигмата на консерватизма и страха от профилактичен преглед у българина.
В България няма реална статистика на заболелите от рак на простатната жлеза от 2016 година насам и цифрите, които д-р Георгиев и колегите му използват са от Европейската и американската асоциации по урология, където, по думите му, контролът и регистрацията на всеки един пациент са много по-стриктни. У нас на година се диагностицират повече от 1500 случаи на заболели, но според специалиста пациентите с това заболяване са много повече от регистрираните. В САЩ активно болни към момента са 3 милиона мъже на средна възраст от 66 години. „Статистиката в Европа е същата, да не кажа и малко по-лоша, заради по-добрия контрол“ – уточнява д-р Георгиев. Решение има и то е в редовната профилактика, при която заболяването може да се хване в ранен стадий, когато е напълно лечимо.
„В България, както и в другите страни, това е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете. Според статистиката един на осем мъже получава диагноза рак на простатната жлеза, като разбира се голяма част от тези пациенти развиват заболяването в по-напреднала възраст. Същевременно в световен мащаб това заболяване е на второ място по смъртност след рака на белия дроб. С годините забелязваме, че все по-млади пациенти биват диагностицирани, което го прави и социално значимо, защото много от мъжете са в активна трудоспособна възраст. И когато дойдат на късен етап на заболяването, това променя коренно целия им живот впоследствие. Другият проблем при рака на простата е, че обикновено в началните фази на заболяването оплаквания няма. Неслучайно в урологичните среди коментираме, че това е тихият убиец, защото в повечето случаи пациентът не подозира нищо“ – казва д-р Георгиев.
Световната здравна организация препоръчва профилактиката на рака на простата да започне с преглед поне веднъж годишно след 50-годишна възраст. А при генетична обремененост още от 45 години, тъй като рискът от подобна диагноза е 50% по-висок. „Прегледите са най-лесният и достъпен начин за превенция и ефективно лечение“, категоричен е д-р Георги Георгиев. Той е щастлив, че в последните години все по-млади мъже го посещават за профилактичен преглед. Много жени дори започнали да записват часове за консултация за своите партньори и близки. Специалистът уточнява, че освен туморния маркер, който е задължителен, прегледът включва ехографско изследване и евентуално ректално туширане, което е най-плашещо за пациента, но то дори не е задължително. „Бих посъветвал мъжете да не се притесняват – могат да направят само кръвното изследване и ако туморният маркер е завишен, а нормата е от 0 до 4 нанограма на милилитър, тогава да потърсят консултация от специалист“ – обяснява урологът.
Към факторите, които отлагат посещението при лекаря, в последните две години се прибавят пандемията от Covid-19 и страхът от посещенията при лекар. Това е неоснователен страх, който обаче може да доведе до големи усложнения, посочва д-р Георгиев и уточнява, че съвременните методи на лечение са изключително ефективни.
„Урологията е една от много бързо развиващите се технологично дисциплини в медицината. В момента разполагаме с много по-модерна апаратура за диагностика на рак на простатната жлеза, а именно 3D фюжън биопсията. Това е метод, в съчетание с ядрено магнитния резонанс, с който ние можем да хващаме рак от порядъка на 5 до 10 мм, което е изключително ранен стадий на заболяването. Това е огромен скок в диагностиката, с който можем на 100% да помогнем на нашите пациенти.“
Снимки: Георги Нейков - БНР, архив
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
"Сила за новото поколение" е нова кампания срещу тормоза и насилието в училище, която ще преодолява агресията със силата на положителните послания. Тя е насочена не само към учениците, но и към родители, учители, институции, медии, които да..
В 0,50 ч. след полунощ Турция възстанови обработката на тежкотоварни автомобили през ГКПП „Капитан Андреево“, съобщи БТА, като цитира Агенция „Митници“. Преминаването беше нарушено заради въвеждането на Фаза 5 на европейската система за транзит..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..