Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи в Словакия: Промяната идва с цената на по-чести избори

Братислава
Снимка: архив

Българите в Словакия имат възможност да упражнят правото си на глас в една изборна секция - в столицата Братислава. Сънародниците ни там приемат съвсем спокойно факта, че трябва да излязат и да гласуват за трети път в рамките на една година. И даже са убедени, че това е цената, която сега трябва да платим, за да дойде промяна към по добро в България.

Иво Раданов отдавна живее в чужбина, а от известно време се е установил в Братислава. За себе си казва, че дори се е зарадвал, като е разбрал че през ноември пак ще има избори. Не гледа на тях като на разхищение на лично време и средства, а напротив - у него този факт засилва надеждата, че по-скоро в България ще настъпи някаква промяна. Видял е как подобни политически събития са довели съвсем нова политическа ситуация в Словакия, а след това страната поела по нов, по думите му, по-добър и справедлив път за обществото там.

Словакия е точният пример за това как тук в последните 2 години има ново правителство, но преди това също имаше политическа криза, тъй като смениха един модел на управление, който беше доста подобен та този в България през последното десетилетие. Нещата, които се случваха бяха много сходни със случващото се в България и съответно в Словакия дойде промяна. Очаквам, че същото ще е и в България. – казва Иво Раданов. –Естествено, в момента в Словакия има много голяма съпротива от онези кръгове, които бяха завладели държавата преди това, но същото наблюдавам и в България. Време беше в страната ни да се случи някакъв тип промяна, а това няма как да стане лесно и бързо и сега изборите са цената, която плащаме. Това, че сме отишли два –три пъти да гласуваме на избори в последната една година за мен не е никакъв проблем, по-важното е, че вървим в правилната посока.“

За Иво по-непонятно е защо голяма част от българите в страната продължават да са пасивни и да не излизат да гласуват в деня на вота.  Според него има добра разгласа на предизборните послания, но те се чуват от хората, които се вълнуват от бъдещето на България и искат да има промяна:

„Аз дори се ядосвам, че не я виждам тази критична маса от хора в България, която да прозре какво трябва да се случи. А то е елементарно, просто трябва да гласуваме за сравнително по-честните сред кандидати в тази кампания. Аз гледам по-глобално на въпроса за хората, които избираме. България е малка държава, но ние сме част от нещо по-голямо и трябва да имаме по-адекватна позиция на фона на това, което се случва в Европа. Трябва да спрем да се държим като някакви двойкаджии, седнали на последния ред, които, като им помахат с пръст, козируват и се страхуват да си кажат мнението“, категоричен е сънародникът ни Иво Раданов от Словакия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Андромахи Барди – момичето, което превърна българската си различност в сила

" Казвам се Андромахи Барди . Аз съм на 22 години , бивша ученичка на Българско то неделно училище " Св. св. Кирил и Методий " в Атина, а сега вече и преподавател там. Живея в Атина, родена съм тук, но майка ми е от..

публикувано на 04.06.24 в 10:30
Снимка: Научно Дружество на Българистите в Република Молдова

Българите в Молдова с поклон пред подвига на Христо Ботев и героите на България

Знаете ли, че в Молдовската столица Кишинев има улица, наречена на Христо Ботев? Точно там, на около три километра от центъра на града, се издига внушителен паметник на българския поет, революционер и общественик, загинал във Врачанския балкан на 1 юни..

обновено на 02.06.24 в 16:08

"Моето българско лято" сближава българчета от чужбина с родната ни култура

Инициативата "Моето българско лято" за четвърта година събира на образователна ваканция в България деца на снародници от чужбина. Проектът има за цел да събуди и запази у децата обич към българския език, литературното наследство, историята и..

публикувано на 01.06.24 в 07:55