„Идват да гласуват хора, които вярват, че промяната зависи от нас“, каза пред Радио България Венета Ненкова, член на изборна комисия във Флоренция. Тя е в една от 29-те изборни секции, където сънародниците ни в Италия могат да дадат своя глас за състав на 47-то Народно събрание и президент на България.
„Радвам се, че идват предимно млади хора, над 50-годишна възраст да гласуват. Имаше и много туристи, които дойдоха да подадат своя глас в нашата секция. Надяваме се да превишим избирателната активност от юли, т.е. да достигнем 100 гласували.
В региона на Флоренция няма много българи, може би са около 300 човека“, допълни Ненкова.
Епидемичната обстановка в Страната на ботуша е овладяна и няма притеснения относно провеждането на изборите. „Тук населението е почти 90% ваксинирано, включително и българите“, уточни Венета Ненкова, която живее в Рим, но се е включила като доброволец да помага на секцията във Флоренция.
Слабото място по отношение изборите зад граница на много места се оказва отчитането на резултатите от изборния ден. Опитът сънародничката ни от Италия обаче не предполага подобни притеснения: „В секциите има хора с опит от предишни гласувания. Нещата протичат спокойно, нямаме оплаквания, настроението е добро“.
„Моите лични очаквания са, че хората, които влязат в парламента, ще поставят на първо място България. Личният интерес да бъде на заден план. Политиката не е мръсна дума, просто с нея трябва да се занимават хора с чисти сърца. За съжаление, българският народ допускаме до политиката хора с нечисти сърца. Естествено на никого не можеш да измериш чистотата на съзнанието, но, както пише в Библията, „по делата ще ги познаем“. Много се надявам българите по делата да разпознаем истинските политици, които наистина искат да работят за България“ - казва Венета Ненкова от Италия.
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
По информация на посолството на България в Пекин към момента няма постъпили сигнали за пострадали български граждани при земетресението в Тибет,..