Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домашното насилие – скрита пандемия във времена на Covid-19

Снимка: bgfundforwomen.org

По данни на Европейската агенция за човешки права (FRA) и СЗО, всяка трета жена е жертва на насилие, а от началото на противоепидемичните мерки и изолацията се наблюдава влошена обстановка в много домове. Организациите, които управляват горещите линии за пострадали от насилие, съобщават за ръст на сигналите с около 30%, а според Прокуратурата на България в страната ни има тройно увеличение на делата за домашно насилие за 2021 г. 

Домашното насилие е скритата пандемия, която отдавна е превзела много домове в България и е различна от тази, предизвикана от коронавируса, алармират експерти. Случаите на пострадали жени и деца, които търсят подкрепа в момента, са много по-тежки и изискват незабавна помощ и защита. В тази връзка Българският фонд за жените започна благотворителна кампания “Невидимата първа линия” в подкрепа на кризисните и консултативните центрове в България, които са на първа линия в борбата с домашното насилие. Те са едва 17 за цялата страна, а услугите, които предоставят, са системно недофинансирани. 

За целите на кампанията е създадена едноименна документална книга, разказваща истории на специалистите, които работят в кризисните и консултативни центрове, преплетени със съдбите на пострадалите жени и деца, на които те помагат всеки ден. Идеята на книгата е да вдъхне надежда и да покаже героите на деня, които често остават скрити, но успяват да променят човешки съдби. 

Съставил: Гергана Манчева


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Тополовград поставят паметна плоча на Капитан Петко Войвода

По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.

публикувано на 06.02.25 в 17:20
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 37

В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00