Кандидатът за министър-председател от "Продължаваме промяната" Кирил Петков представи състава и структурата на Министерски съвет, който ще бъде предложен за гласуване в Народното събрание в понеделник, 13 декември. Опозиционната ГЕРБ вече изрази становище, че няма да подкрепи избора на кандидат – министрите.
В бъдещия Министерски съвет всеки коалиционен партньор има вицепремиер, а от партията мандатоносител са двама. В състава му влизат общо 22 министри, като една част от тях са от настоящото служебно правителство. Както по-рано стана ясно, за министър-председател е посочен Кирил Петков. За вицепремиер и министър на финансите е предложен Асен Василев (ПП), служебните министри Бойко Рашков - на вътрешните работи и Николай Денков – на образованието, остават на постовете си, а служебният премиер Стефан Янев става министър на отбраната. Досегашният лидер на БСП Корнелия Нинова е номинирана за вицепремиер и министър по икономиката и индустрията.
За вицепремиер по ефективното управление е предложена Калина Константинова (ПП), която бе зам. -министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев. Гроздан Караджов (ИТН) е предложен за вицепремиер и министър на регионалното развитие, а екологът Борислав Сандов ( ДБ) за вицепремиер и министър на околната среда и водите. За министър на здравеопазването е предложена проф. Асена Сербезова (ПП) – фармацевт, с множество публикации в областта на лекарствената политика, управление на качеството в здравеопазването и др. За поста на министър на културата е предложен Атанас Атанасов (ПП), а на труда и социалната политика Георги Гьоков (БСП). За министерствата на земеделието и на туризма са предложени съответно Иван Иванов и Христо Проданов (и двамата от БСП). За поста министър на транспорта е предложен Николай Събев (ПП). Министерството на растежа и иновациите ще оглави Даниел Лорер (ПП), който заедно с Кирил Петков и Асен Василев преподава в Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки и в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Експертът по отбрана и въоръжени сили Теодора Генчовска става министър на външните работи, а министър на енергетиката – Александър Николов (ИТН). За министър на правосъдието е номинирана Надежда Йорданова (ДБ), а за министър на електронното управление е предложен Божидар Божанов (ДБ) - IT експерт и предприемач, oсновател на компания за информационна сигурност. За поста министър на спорта е номиниран Радостин Василев (ИТН), който има дългогодишен опит в областта на гражданското, облигационното, търговското, трудовото право и изпълнителното производство.
Към 16:00 ч. средната избирателна активност за страната е 26,25% по данни на ЦИК. Това обяви на брифинг заместник-председателят и говорител на комисията Росица Матева. Най-висока е избирателната активност в Смолян – 32,33%, най-ниска в Сливен - 20,34%...
Избирателната активност към 17,00 ч . достигна 28,5% , съобщиха от “Галъп интернешънъл болкан” . Показателят е по-високо спрямо същия час на предходните избори през юни т . г. Активността се движи в сходство с екзит пола, който сме провели през..
За седми пореден път, в рамките на три години, България отново избира народни представители. Както и на последния вот през юни т.г., избирателната активност е ниска. Според анкета на Радио България в центъра на София, общото настроение е, че е нужно..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..