Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

174 години от рождението на поета и революционера Христо Ботев

Пред бюст-паметника на Христо Ботев в Борисовата градина
Снимка: БГНЕС

На 6 януари България чества рождения ден на национлния герой, поета Христо Ботев. Роден в Калофер през 1848 г. заради своето свободолюбие емигрира във Влашко. Работи като словослагател във в-к „Дунавска зора“. Мести се от град на град, през 1872 г., край Букурещ временно живее заедно с революционния водач Васил Левски. Редактира и издава новия орган на национално освободителното движение в-к „Знаме”. През 1875 г. заедно със Стефан Стамболов издават знаковата стихосбирка „Песни и стихотворения".  

В подкрепа на Априлското въстание през 1876 г., Ботев организира чета и става нейн войвода. Превзема кораба „Радецки“ и заедно с четниците слиза на българския бряг на Дунав. Загива за свободата на България на връх Околчица.  

Година преди своя подвиг в писмо до приятел поетът и журналист пише: „Тая неделя гладувах два деня, а печатница вече имам.....Аз съм готов за целта (освобождението на България) да употребя сичките страшни средства, освен подлостта и лъжата, защото преди сичко трябва да сме човеци, после вече българи и патриоти“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 23 април 2025 г.

Предаване на Радио България за българите по света В "България днес" на 23 Април слушайте: 01:48 - Актуална информация от България и света 09:19 - Прогноза за времето у нас и по света..

публикувано на 23.04.25 в 19:00

В четвъртък – топло, с кратки следобедни валежи над Западна България

В четвъртък , 24 април, минималните температури ще бъдат от 7 до 12°, в София – около 9°. В първата половина от деня ще е слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната половина от страната ще..

публикувано на 23.04.25 в 18:15

Заупокойна литургия за папа Франциск ще бъде отслужена в София на 28 април

Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води диалог с хората от нашето време с простодушие и искреност, като винаги търсеше онова, което ни..

публикувано на 23.04.25 в 16:50