Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи създадоха най-икономичния товарен безпилотен самолет

Иновацията е пробив в областта на световната индустрия за превоз на товари

„Черен лебед“ или Black Swan е революционен дрон, който може да се приземява на къси и неасфалтирани писти и да доставя стоки от и до отдалечени и трудно достъпни кътчета на планетата с 80% по-ниски разходи от сегашните самолети. Българската иновация бе представена в края на 2021 г. на летище София лично от нейните създатели – братята Свилен и Константин Рангелови. Междувременно разработката привлече вниманието на две от най-големите спедиторски компании в света. Очаква се първите търговски полети на Black Swan да стартират в средата на 2022 г. от летищата в Лиеж (Белгия) и Бреша (Италия). 

Братята Свилен и Константин Рангелови
„Летяща „баничарка“ – така, с известна доза ирония и щипка умиление, Свилен Рангелов определя малкия безпилотен самолет – резултат от 7 годишните усилия на основаната от него и брат му технологична стартъп компания. Ето как създателят говори за своето творение:

„Летяща „баничарка” – това е описанието на неговата употреба. Иначе като визия много наподобява обикновен самолет. Просто няма пилотска кабина, много по-оптимизирана е формата му. Има си фюзелаж, който е 8 метра дълъг и витлов двигател със 140 коня, монтиран отпред на фюзелажа. Има две криле с общ размах 16 метра, както и стандартна конфигурация на опашката. Визуално той изглежда много конвенционално.“


„Черен лебед“ е метафора, отнасяща се към непредсказуеми събития с голямо социално или икономическо въздействие в обществото. Именно такъв ефект се очаква да предизвика българският мини самолет върху съвременната индустрия за превоз на товари. „Иновациите са винаги много скъпи, а тук ние правим пробив с иновация, която е евтина и достъпна за масово производство“, обяснява Свилен. Създаденото средство може да пренася 350 кг. и спокойно да прелети с тях до 2 500 км. 


„Например, можем да летим от София до Варна за 2 лв. на килограм и да прекосим това разстояние за 2 часа“ – допълва Свилен. По образование той е икономист. Учи в Американския колеж в София, след което завършва в САЩ. Константин пък е авиокосмически инженер. Идеята за нестандартния мини самолет се ражда преди 7 години от един разговор между двамата братя.

„Брат ми живееше в Холандия, беше започнал работа в компания за авиотехническо инженерство и един хубав ден ми заяви, че му липсва българското сирене и попита, кога пак ще му ходя на гости, за да му занеса. А аз леко подразнен му отвърнах: „Няма да идвам скоро. Нали си инженер, направи дрон и ще ти го пратя по него!“.“


Днес, 7 години по-късно разработката им е напът да промени изцяло представите ни за спедиторски услуги. Наскоро един от световните лидери в областта на логистиката обяви плановете си да закупи 4 000 бройки от нашенския транспортен дрон с идеята да постигне целите си за въглеродна неутралност до 2050 г. Причината? Един полет на българския „Черен лебед“ отделя по-малко вредни емисии от най-обикновената доставка с автобус, а цената е същата! Междувременно братя Рангелови се надяват в близко бъдеще милиарди хора по света да усетят ползите от тяхната иновация.


Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Военни автоколони ще преминат през страната ни за мащабно учение на НАТО

От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..

публикувано на 12.01.25 в 11:05

Столичната община осигурява "По-голям брат/сестра" на децата в социални институции

Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..

публикувано на 12.01.25 в 09:07

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..

публикувано на 12.01.25 в 07:30