Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарко Аначков: Между 3 и 4 хиляди е реалният брой на българите в сръбския град Враня

Снимка: архив

„Българите в Сърбия бавно, но сигурно се освобождават от страха от миналото“– твърди Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня. В интервю за местния вестник „Данас“ той припомня, че правата на националните малцинства в Сърбия са гарантирани от Конституцията и Закона за защита на правата и свободите на националните малцинства, но „като всеки закон, Законът за защита правата и свободите на националните малцинства се прилага избирателно“.

По времето на Слободан Милошевич българите не са можели да си намерят работа. Някои са били принудени да добавят окончание „-ич“ към фамилиите си с надеждата, че ще получат работа, разказва Аначков. Той споделя, че според последното преброяване българите в града са 700, но се смята, че реалният им брой е между 3000 и 4000. 

Основният мотив, според него, за откриването на центъра във Враняе нуждата „хората да се освободят от стигмата“. И въпреки че в социалните мрежи може да се срещнат коментари за българите, които са свързани с езика на омразата, „хората бавно, но сигурно се освобождават от страха от миналото“, твърди Аначков. Не скрива, че често има обаждания от Лесковац, Парачин, Неготино, Чуприя, Ягодина, Белград и други части на страната, с въпроси относно процедурата за получаване на българско гражданство. “Ние не сме агенция, а сдружение на граждани, което безусловно помага на хората. Затова ни звънят от всички страни, защото нямаме ценоразпис“, посочва той.

По думите му, през изминалите четири години от създаването си, Българо-сръбският център успява да върши своята работата без външен натиск, а именно да разпространява приятелството между двата народа. „Министерството на външните работи на България и нашите приятели от консулството в Ниш и посолството в Белград са изключително отговорни за оцеляването ни на територията на Враня. Подкрепата на града в този момент е капка в морето. Въпреки това все още оцеляваме”, подчертава Аначков.

Центърът се занимава основно с култура, образование, изкуство, туризъм или икономика – „нищо, което по някакъв начин може да предизвика омраза и разделение сред гражданите на Враня“. В момента осъществяват проекта „България ти подава ръка – запознай се с нея”. Чрез него гимназисти от Буяновац, Враня, Владичин хан, Сурдулица, Лесковац и Ниш имат възможност да се запознаят с темата за борба с дискриминацията и насилието сред своите връстници. Втората част на проекта се отнася до популяризирането на българската култура, туризъм и възможности за трансгранично сътрудничество. 

За първи път включваме и други градове и общини в нашите проекти. Всеки наш проект трябва да съдържа елементи от българската култура, език, български туризъм, гастрономия и всичко, което най-добре представя България. Повярвайте ми, национализмът не е донесъл добро на никого. Патриотизмът е нещо друго. Честно казано, не харесвам националисти от двете страни на границата и уважавам и ценя патриотизма. Стоя зад това, че българският и сръбският народ са два братски православни народа“, заявява Аначков пред сръбския в. „Данас“. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българските училища в чужбина се готвят за инициативата "Върви народе възродени"

Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..

публикувано на 02.05.25 в 15:45

Призоваха българите в Молдова да кандидатстват за финансиране по програмите на ЕС

Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

На вниманието на българите в Германия - форум за кариера и живот в родината

България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот - Защо в България?", което платформата Bulgaria Wants You организира за втори път в Мюнхен на 27 април..

публикувано на 26.04.25 в 09:00