Абсолютно недопустимо е в 21-ви век в Европа да летят ракети с удари по суверенна държава. Към момента няма пряка военна заплаха за сигурността на България. Но има редица рискове, заяви президентът Румен Радев след съвещание за Украйна с премиера, министри и шефове на служби.
В момента правителството прави разчети за рисковете, свързани с въздужните и морски пътища и енергийните трасета,цялата система на доставки. Търсят се всички възможни варианти, за да няма прекъсване в доставките на газ, петрол, храни и стоки от първа необходимост. Търсят се и се работи по всякакви алтернативни трасета и доставки. В ход са дейности за киберсигурност. България ще работи активно за своята защита в рамките на НАТО, каза държавният глава.
„Важно за нас е съдбата на нашите сънародници от Украйна. Броят на хората, които искат евакуация надхвърлят 4000. Ще направим всичко възможно тези сънародници да бъдат евакуирани. Обръщам се към всички българи в Украйна и всички украински граждани, които желаят да потърсят убежище в България - ние сме отворени. Ще направим всичко възможно по безопасен начин да бъдат транспортирани до България и да им се окаже помощ“, обяви Радев.
На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..
Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..
Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..
В "България днес" на 08 октомври слушайте: 05:00 – Актуално от България и за общностите с българи по света 18:30 – Виновни за..
В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има..
Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при..