Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въведеният комендантски час в Киев затруднява евакуацията на съгражданите ни

| обновено на 26.02.22 в 18:51
Снимка: стоп кадър - БНТ

Въведеният комендантски час в Киев, от 17ч. тази вечер до 8 ч. сутринта на 28 февруари, затруднява евакуацията на сънародниците ни от града, съобщи на брифинг в МВнР външният министър на България Теодора Генчовска. Още два автобуса са пристигнали пред посолството ни там, но се изчаква създаването на зелен коридор за евакуация. Търси се безопасен път, по който да бъдат извозени към България. В момента от Одеса са тръгнали три автобуса, които извозват и четирима италиански и двама украински граждани. Утре ще тръгнат още два автобуса, съвместно с автобуси на гръцкото Генерално консулство и ще бъдат придружавани от полицейски ескорт. Осигурени са екипи с наши дипломати, които да съдействат. Министър Генчовска подчерта, че е създадена специална група под формата на приложение, в която са включени всички желаещи за евакуация от Киев. Чрез нея, нашите сънародници вече са информирани за часа и мястото на тръгване през утрешния ден.

Външното ни министерство препоръчва на всички български граждани, които тръгват с лични автомобили, да зареждат по 20 литра гориво и да поддържат непрекъснато пълни резервоари до напускане на украинската територия.

Създаден е единен информационен портал в помощ на напускащите Украйна.

В сайта, на адрес: https://gov.bg/bg/ukraine , е поместена пълна информация за изискванията на граничния контрол при влизането в Република България.

Посочени са и указания за необходимите документи за самоличност.

На портала, в специална секция, е поместена и информация за процедурата по получаване на статут за международна закрила на гражданите на Украйна, пристигайки у нас.

Платформата предоставя и възможност за подаване на сигнали за помощ и евакуация на граждани, както и информация за доброволци и дарители.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Форум в София ще обсъди сигурния преход към еврозоната

"Обезпечаване на сигурността на прехода към еврозоната" – така е озаглавен форумът, посветен на мерките за сигурност при въвеждането на еврото, който ще се проведе днес в София. Той е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България..

публикувано на 09.10.25 в 07:35

Разкъсване на облачността и постепенно спиране на валежите в четвъртък

В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират. В западната половина вероятността за валежи..

публикувано на 08.10.25 в 18:40

Държавата ще помогне на общините да рекламират културните си забележителности

Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при откриването на 20-ото издание на международното изложение “Културен туризъм” във Велико Търново,..

публикувано на 08.10.25 в 18:33