На фона на войната в Украйна зачестиха призивите за бойкот на Националния ни празник – 3 март, който по традиция е придружен с благодарствени венци и отдаване на почит на руската освободителна армия в присъствието на официални гости.
Според мнозина сега е моментът България да промени датата и повода за националния си празник.
Така мисли и професорът по културна антропология в Софийския университет Ивайло Дичев, според когото ние българите страдаме от национален комплекс за благодарност към Русия. „А един от изразите му е националният ни празник, който е уникален - няма такава държава, която да празнува като национален ден нещо, в което самата тя не е участвала! На 3 март е подписан Санстефанският мирен договор между две империи без участието на нито един българин“ – твърди проф. Ивайло Дичев и добавя, че е крайно време българите да се отърсим от влиянието на Русия и да започнем „сами да ковем съдбата си“. И още:„Ние виждаме как действа това т.нар. „Освобождение“ на дядо Иван. Путин обяви, че отива в Украйна, за да поправи някакви исторически грешки. Украйна била фалшива страна, която всъщност от край време е била част от Русия. Тук няма смисъл да спорим че Киевска Рус е по-стара от Русия. Но въпросът е, че тази арогантна позиция на Русия се представя като освободителна с цел да окупира страната. В резултат на същата тази позиция, ние българите бяхме държани 45 години в унизително състояние на органичен суверенитет“ – казва професор Дичев.
Според него за национален празник трябва да бъде обявено приемането на Търновската конституция на 16 април 1879 г., когато се поставя началото на свободната и независима българска държава. Ивайло Дичев коментира също така силните исторически, културни и духовни връзки между руския и българския народ. Част от русофилите в България не познават културните процеси в страната, защото „под похлупака на тази диктатура, текат важни процеси. Хора в Русия смело се борят срещу режима“ – казва проф. Дичев и като пример дава опозиционното издание „Новая газета“, което тези дни публикува броевете си на украински и на руски език в жест на солидарност с жертвите на войната.
„Руската култура винаги е била в противоречие с руското самодържавие, с руските режими, като се започне от декабристите. И ако трябва да се учим от някого, разбира се, че е от руските дисиденти, интелектуалци и учени. Но вижте как първото нещо, което направи Путин, преди да започне тази агресия, е да закрие правозащитната организация „Мемориал“, занимаваща се с паметта на жертвите на комунизма, създадена от акад. Андрей Сахаров“ – казва проф. Дичев.
Според него е добре най-после да започнем да мислим за руската култура не като за олицетворение на Православието и на дядо Иван, а като култура, в която тече битка за модернизация и демокрация. Следва и да се разграничим от руските потиснически режими през различните епохи.
„В този смисъл, на мен ми се иска да бойкотираме 3 март като национален празник“ – заяви проф. Дичев и добави:
„Не е въпрос да бъдем против онези, които са воювали срещу Османската империя за нашата свобода, а те не са били само руснаци, сред тях е имало украинци, румънци, финландци и т.н. Става дума да си изберем наш български празник, който изразява нашата независимост. И много се надявам, че в контекста на войната в Украйна, ще се извърши жест на разграничаване и солидарност. Инициативата на столична община за демонтаж на паметника на Съветската армия в София, е добра стъпка в тази насока.
Важно е да проявим символичен жест на солидарност, както постъпиха в парламента, който излезе с декларация, осъждаща агресивните действия на Русия спрямо Украйна. Нека ние, като граждани точно в този момент, да откажем да ходим по тези съветски и руски паметници. И нека нашите съотечественици, които обичат много да се маскират като руски войници на различни исторически възстановки, да не го правят точно сега, а примерно през август месец, когато отбелязваме освободителните битки на връх Шипка“ – каза в заключение проф. Дичев.
Снимки: БГНЕС-архивВ понеделник преди обед ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали...
Трети ден плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват. Въпреки че кметът Иван Алексиев е запознат с проблема, общината не е предприела действия за почистването им, съобщиха от Регионалната инспекция по..
В празничния парад за 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, през т.г. тази година няма да има военна техника, но на площад "Княз Александър I" ще преминат около 700 военнослужещи, съобщи бригаден генерал Божидар Бойков. По думите..
"Азбука на бирата" е първото заглавие, което измислих преди 15 години, когато започнах да събирам своите бирени истории – пише в предговора на новата си..
Денят на храбростта – 6 май беше отбелязан на Гергьовден и пред Българския военен мемориал в Ново село, предаде БГНЕС. Мемориалът, където са положени..
Новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. Това..