През 2020 г. жените в България са получавали средно 12,7% по-ниски заплати от мъжете. През 2019 г. разликата е била 14,1%, като жените в страната работят в по-нископлатените сектори, сочат данни на КНСБ. Разликата в доходите напредва с възрастта. В началото на трудовата кариера различията в заплащането по пол са най-малки – 6.6 на сто, но при групата на 35 – 44 годишните вече са 17.6%. Средно за ЕС, пенсиите на жените са с 30% по-ниски от тези на мъжете. За България разликата през 2020 г. е 23.7%.
За КНСБ е тревожно, че намаляват и жените на ръководни позиции. През 2019 г. те са били 39,6%, а през 2021 година 36,5 на сто. Две от всеки три дами започват собствен бизнес, използвайки не кредити а личен ресурс и за своя сметка. Предприятията, ръководени от жени, генерират по-голям приход. Те превъзхождат и по капиталова производителност с 96 на сто.
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..