Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Асен Василев: Очакваме стотици хиляди бежанци от Украйна

Асен Василев
Снимка: minfin.bg

В момента у нас има около 30 хил. украински граждани и се очаква броят им да нарасне драматично, заяви финансовият министър и вицепремиер Асен Василев. По думите му, насочените към България бежанци заради войната в Украйна ще достигнат стотици хиляди. Само през последното денонощие в страната ни са влезли 5900 души, според Граничната полиция. 

Пребиваващите у нас украински граждани е необходимо да подадат заявление за бежански статут до 31 март, за да могат да получават помощ от 40 лв. дневно в продължение на три месеца. Със същата мярка ще бъде подпомогнат и туристическият сектор - хотели и места за настаняване. Освен това ще се приложи ускорено включване в пазара на труда на бежанците от Украйна.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът "Зелена вълна – 21 век" в Кърджали предлага обучение в бедствени ситуации

Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..

публикувано на 09.10.25 в 07:55

Форум в София ще обсъди сигурния преход към еврозоната

"Обезпечаване на сигурността на прехода към еврозоната" – така е озаглавен форумът, посветен на мерките за сигурност при въвеждането на еврото, който ще се проведе днес в София. Той е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България..

публикувано на 09.10.25 в 07:35

България днес - 8 октомври 2025 г.

В "България днес" на 08 октомври слушайте: 05:00 – Актуално от България и за общностите с българи по света 18:30 –   Виновни за наводненията – природата или човешкото безхаберие? 35:37 –   Нови открития съживяват легендите за..

публикувано на 08.10.25 в 19:00