Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Лъч надежда насред кошмара – украински бебета проплакват за първи път у нас

Снимка: БГНЕС

Бременни жени от Украйна, които бягат от ужаса на войната, намират убежище и подкрепа в България. Съдбата е отредила техните рожби за пръв път да проплачат в български родилен дом и така България да стане тяхна родна страна. До момента четири украински бебенца са се родили у нас. В близките дни се очакват и други.

Град Казанлък ще се впише завинаги в биографията на малкия Марк. Майка му Анастасия бяга от Киев през България за Турция, заедно с близките ѝ. В последните минути на 8 март тя е откарана в родилното. Бебето тежи 3,5 кг и е в чудесна кондиция. Вероятно заради стреса и хилядите пропътувани километри, раждането е започнало по-рано от термина. „Първо трябваше да стабилизираме майката, тъй като тя беше много изтощена“, разказва ръководителката на родилното отделение д-р Ивана Нихтянова. Раждането е било естествено. Междувременно лекарите са успели да настанят в хотел роднините на Анастасия, които пътуват с нея.

Олена Молована с бебето си Михайло

Първото украинско бебе, родено в България, проплака в бургаската болница „Дева Мария“ навръх националния празник на България 3 март. Майката, 39-годишната Олена Молована, бяга от Киев с двете си деца, бременна в деветия месец. След кошмарното пътуване, тя пристига в Приморско, а малко след това на бял свят се появява Михайло. Жената получи трогателна подкрепа от бесарабски българин, който дари жилище в Приморско за нея и трите ѝ деца. А таткото е мобилизиран в Украйна!

Ден по-късно, на 4 март, във варненска болница проплака и малката Ана, след като майка ѝ Шурена напуска Одеса и търси убежище у нас. „Благодаря на Бог, че всичко е наред. Родих с цезарово сечение. Пътят беше много дълъг и тежък“, разказва тя.

Нейната съгражданка, 19-годишната Оля Ребчук бяга от Одеса, заедно със съпруга и родителите ѝ, още в края на месец февруари. След няколкодневно пътуване, украинците намират подслон в Силистра. Така, на 6 март, в местната болница се ражда Ерик, тежащ 3,3 кг. Младата майка се надява войната бързо да свърши и с Ерик да си се приберат у дома. За семейството е осигурено жилище.

Наташа с д-р Станева

Сред избягалите от инвазията в Украйна е и бременната в 9-ия месец Наташа. Тя е настанена при семейство в Пловдив, заедно с детето ѝ, и до дни очаква да роди втората си рожба. От местна АГ клиника са я успокоили, че ще извършат раждането и ще положат необходимите грижи за нея и бебето ѝ, когато то се роди. Оказва се, че лекарката, която се грижи за Наташа също е украинка. д-р Любов Станева живее в България от 11 години. „Жени, които са бременни и се нуждаят от помощ, сме готови да ги приемем в нашата болница и да им окажем необходимата медицинска помощ", заяви д-р Станева. Готовност да съдействат безвъзмездно на бъдещите майки бежанки от Украйна изявиха лекари от цяла България.

Д-р Любов Станева

Съставил: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Популацията на белия щъркел се е увеличила с една трета

Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..

публикувано на 09.10.25 в 19:55

България днес - 9 октомври 2025 г.

В "България днес" на 9 октомври слушайте: 05:31 - Актуално от България и за общностите с българи по света 14:42 - Климатичните промени отнемат 1% от родната икономика 27:48 -  Десислава Цветкова и нейната стихосбирка „Звездно пристанище..

публикувано на 09.10.25 в 19:00
Наталия Ефремова

Рекорден интерес към програмата "Избирам България", насочена към българите в чужбина

Рекорден интерес са проявили сънародниците ни в чужбина към програмата "Избирам България" на Министерството на труда и социалната политика. Това отчете на изслушване в парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната..

публикувано на 09.10.25 в 18:40