Няма да бъде възможна военна подкрепа за Украйна, предвид непосредствената близост на България, посочи премиерът Кирил Петков, на брифинг днес в Министерския съвет, след срещата си с американския министър по отбраната Лойд Остин. Петков благодари за готовността на САЩ да предоставят страйкър рота за подсилване на многонационалната бойна група, под командването на върховния главнокомандващ на НАТО за Европа. По думите на Петков, българското общество може да бъде спокойно, защото като съюзници в НАТО, България увеличава защитата си заедно с останалите страни-членки. "Нашата сигурност е в колективната отбрана с НАТО - заяви министър-председателят и добави: - Ние сме НАТО".
В обръщението си към медиите, Лойд Остин увери, че САЩ продължава да работи за трайна сигурност и мир. Той посочи, че създаването на мултинационална бойна група е много важна стъпка и САЩ напълно я подкрепя, както и това България да поеме лидерството в нея. Остин подчерта, че подобряването на военната готовност на България и оперативната съвместимост с НАТО са от изключително голямо значение, тъй като Европа е изправена пред голямо предизвикателство в сферата на сигурността.
Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..
В "България днес" на 9 октомври слушайте: 05:31 - Актуално от България и за общностите с българи по света 14:42 - Климатичните промени отнемат 1% от родната икономика 27:48 - Десислава Цветкова и нейната стихосбирка „Звездно пристанище..
Рекорден интерес са проявили сънародниците ни в чужбина към програмата "Избирам България" на Министерството на труда и социалната политика. Това отчете на изслушване в парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната..
В "България днес" на 08 октомври слушайте: 05:00 – Актуално от България и за общностите с българи по света 18:30 – Виновни за..
В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има..
Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при..