Актуалната тема в България продължава да са пристигащите от Украйна бежанци. Идвайки в България, те намират подслон и храна, но има и такива, за които това далеч не е достатъчно. Става дума за децата и хората със специални потребности, които остават почти без никакви грижи от страна на държаватани.
Хиляди километри до границата и обратно, стотици сигнали и писма до държавните институции, които нехаят за състоянието на изпадналите в нужда, събиране на средства за закупуване на специални храни, осигуряване на инвалидни колички, помощни средства и линейки – това е ежедневието на Аделина Банакиева.
В България няма нито един център за палиативни грижи, където временно биха могли да се настанят идващите деца със специални потребности. Липсват лекарства, протоколи, линейки, няма никакви условия за пристигащи украинци с ХИВ, инвалидност, онкологични заболявания, твърди Банакиева.
„Проблемът е системен, просто сега излезе на дневен ред и се видя много остро – обяснява Аделина. – Необходима е много сериозна промяна на законодателството, защото положението е критично. От самото начало на войната в Украйна сме дълбоко ангажирани и основното, което се опитваме да направим е по някакъв начин да изкараме тези хора извън България, за да ги спасим от нашата невоенна действителност.“
Доброволци с увреждания са готови да застанат на границите на България с инвалидните си колички с плакати „Моля ви, не идвайте в България, хора с увреждания!“.
„Опитваме се чрез заплахата за този пърформанс да предотвратим идването на тези, които от войната в Украйна ще дойдат във войната със здравната ни система. Те не заслужават това. Молим се да не идват такива хора в България, защото тук нямаме условия да им помогнем. Безпомощността ни е продиктувана от ежедневието на хората с увреждания тук – признава Аделина Банакиева. – Ние нямаме достъпна среда, почти нямаме и хотели, в които да настаним тези хора. Да не говорим за липсата на социални услуги, липсата на лечение, липсата на всичко.“
За да могат бежанците със специални потребности, пристигащи от Украйна, да получат необходимите им медицински грижи, те трябва да кандидатстват за получаване на статус за международна закрила. За това е необходимо да се обърнат към съответния областен кризисен щаб.
„Много бих желала да се обръщат към тях, а не към нас. Само че в един момент, след опит да контактуват с държавата всички опират до доброволците. А ние докога ще издържим, не знам – признава Аделина Банакиева. – Молим да се учреди единен номер на щаб, който компетентно да отговаря за хората със специални медицински нужди и хората с увреждания и с който доброволците да се свързват директно и бързо, когато видят в България бежанец от война, човек с увреждане, човек със специални нужди.“
Снимки: архив, Facebook /Аделина Банакиева, Pixabay
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..