Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България посреща пролетта с напредък в класацията за щастие

Възраждащата се за живот природа е силен стимул за оптимизъм и щастие на хората. Оказва се, че България посреща пролетта, напредвайки леко в класацията за щастие на държавите по света, според данните от Световния доклад за щастието, цитирани от Асошиейтед прес по повод международния ден на щастието – 20 март.

Изследователите са подредили държавите, след като са анализирали данни от последните 3 години, по категории като брутен вътрешен продукт на глава от населението, мерки за социална сигурност, продължителност на живота, свобода на житейски избор, великодушие на населението и усещане за нивата на вътрешната и външната корупция. Според доклада страните, които са отбелязали най-голям „напредък“ през 2019-2021 г. в сравнение с периода 2008-2012 г., са Сърбия, България и Румъния.

Страната ни се нарежда на 85-о място в списъка със 146 държави. България попада след Непал и преди Либия. Най-щастлива страна отново е определена Финландия.

Пролетта, освен оптимизъм и щастие, в много населени места на България носи усещането за празник.

В родопското градче Мадан организират дефиле в народни носии, което да събути у младите хора интереса към фолклорното ни богатство. „Всеки иска да почувства пролетните лъчи и да свали дебелите зимни дрехи. Именно това ще направят самодейците от читалищата на територията на община Мадан на 21 март. Те ще свалят своите топли зимни дрехи, за да ги заменят с пъстри и колоритни народни носии“, съобщи за БНР-Кърджали Лилия Чападжиева от отдел култура на Община Мадан.

В Кюстендил пък за 55-ти път избраха своята „Девойка Кюстендилска пролет“ - това е 17-годишната Мадлен Манова. Традицията по тържественото посрещане на пролетта в града датира от 1966 година. На празника се избира девойка, символизираща идването на пролетта, пробуждането на природата и надеждата за нов живот. Тържествата „Кюстендилска пролет“ продължават и днес.

Съставил: Елена Каркаланова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

МВнР: Затварят за 48 часа източната част на околовръстния път на Солун

Външното ни министерство предупреждава българските граждани, че източната част на околовръстния път на гръцкия град Солун ще бъде затворена за 48 часа от утре, съобщава БТА.  От 09:00 ч. на 31 май дирекция “Пътна полиция” в гръцкия град ще..

публикувано на 30.05.25 в 09:06

Форум в Русе за ползите от приемането на еврото

Конференция, посветена на ползите от приемането на страната ни в еврозоната, ще се проведе днес в Русе, съобщава БТА. В организирания от Областната администрация бизнес форум "Ползи и перспективи от въвеждането на еврото в България"  ще участват..

публикувано на 30.05.25 в 07:25

Деца от България и Франция с рисунки за конкурса "Моето село – приказка в цветове"

Рисунки на над сто деца от цялата страна, както и на петнайсет от българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж ще бъдат показани на откриващата се днес изложба в Народното читалище "Д.П. Сивков" в Нова Загора, информира БТА. Неотдавна малките..

публикувано на 30.05.25 в 06:55