Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежка авария в ПАВЕЦ "Чаира" нанесе непоправими щети на една от турбините

Снимка: БГНЕС

В държавната ПАВЕЦ "Чаира", при тестване на една от турбините, които бяха в ремонт, се е получил силен воден удар, който е унищожил съоръжението. Щетите са необратими и ремонт трудно би могъл да бъде направен. Заради огромните поражения, вероятно ще се наложи изцяло ново изграждане на мощността. Като вероятна причина за това, специалистите посочват липсата на адекватни компютърни симулации и непрофесионално изпълнение на ремонтните дейности.

На извънредна пресконференция в Министерския съвет министърът на енергетиката посочи, че в момента се извършва проверка и се изясняват причините довели до аварията с агрегата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В София се открива Немският коледен базар

В софийската Градска градина от днес до 21 декември ще се проведе традиционният Немски коледен базар.  15-ото издание на базара включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и множество културни прояви, сред които концерти на млади..

публикувано на 14.11.25 в 06:45

Хълмът Царевец се готви за две версии на спектакъла "Звук и светлина" в един ден

За първи път в 40-годишната история на аудио-визуалния спектакъл "Царевград Търнов - Звук и светлина" на хълма Царевец във Велико Търново ще бъдат прожектирани двете му версии в един ден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Освен..

публикувано на 14.11.25 в 06:20
Есен в парка

Изпращаме работната седмица със слънчево време

В петък , 14 ноември, сутринта на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще бъде предимно слънчево, но в долното поречие на Тунджа и Марица до обед, а в Дунавската равнина..

публикувано на 13.11.25 в 19:10