Три български училища в чужбина бяха наградени на инициативата „Коледа в нас” – 2021 г., похвалиха се от Асоциацията на българските училища в чужбина. За осми път конкурсът бе организиран от интернет телевизията „Аз мога, аз знам”, със съдействието на ДАБЧ и Националния дворец на децата. Основната му цел е да показва и поощрява огромния творчески потенциал и енергия, които носят българските учители и деца от и извън пределите на България при организирането и честването на Коледните празници.
7-членно международно жури присъди три Първи награди. Отличени са Българското неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, българското неделно училище „Родолюбие“ в Кралство Мароко и българското училище „Иван Станчов” към посолството на страната ни в Лондон.
Втора награда получиха филиалът в село Вячеславка на Гюневското неделно училище в украинската Запорожка област, Българското училище „Дора Габе“ в Полша и медията „Коледа в нас“ с ръководител Катя Гержик от Одеса, Украйна. Третата награда беше присъдена на Мануйловското неделно училище от Приморск в Украйна; БСУ „Д-р Петър Берон” в чешката столица и училище „Христо Ботев“ в гр. Торент, Испания.
„Децата от римското училище бяха автори на „Коледна приказка“, създавайки сюжета и героите. Филмчето е част от часовете по креативно мислене, в които идеите и фантазията придобиват реална форма. Чрез игра децата извървяха целия процес на създаване на филма - от идейния проект, написването, търсенето на подходящи костюми, заучаването и интерпретирането на ролята, до видео монтажа на сътвореното“, обясни основателката на училището Венета Ненкова.
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..