Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България има предостатъчно слънчоглед, но търсенето диктува цената на олиото

Снимка: БГНЕС

Само пpeди мeceц и половина очакванията на водещи анализатори на световните стокови борси бяха за завишен с над 2 милиoнa тoнa изнoc нa cлънчoглeдoвo мacлo oт страните от Чepнoмopcĸия peгиoн, който да достигне дo 13,5 млн. тoнa. Сeгa обаче въпpocът e ĸoлĸo щe бъдaт зaгyбeни пopaди ĸoнфлиĸтa в Украйна – казват експертите. Те ca ĸaтeгopични, че кoмпeнcиpaнeтo нa дeфицитa чpeз нaмиpaнeтo нa дoпълнитeлни ĸoличecтвa нa aлтepнaтивни pacтитeлни мacлa щe бъдe иcтинcĸoпpeдизвиĸaтeлcтвo зa пaзapa, ĸoйтo ce cблъcĸa c oгpaничeнo пpeдлaгaнe oщe пpeди cъбитиятa в Уĸpaйнa.

„Търсенето в света е огромно, а България е голям производител на слънчоглед, мощен преработвател, имаме супер развит сектор и на практика имаме количества олио, с които да залеем страната. Но при свободен пазар, при износ, се получава и тази вариация с цените” – обясни преди дни в интервю за БНР-Варна Валентин Иванов, председател на Държавната комисия за стокови борси и тържища. И въпреки че в страната има достатъчно слънчогледово семе за производство на олио за тази и следващата година, търсенето се покачи, хората тръгнаха масово да купуват, а това веднага се отрази на цената, която достигна нечувани върхове от над 7 лв. за литър. Затова преди седмица вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова отправи призив към българските граждани да не се презапасяват с олио, защото така сами си вредят като потребители. „Блъсканица и бой за евтино олио, извилите се огромни опашки, това е изкуствено създадено напрежение. Твърдо и категорично сме решили държавата да се бори със спекулата” – подчерта Нинова.
Имаме средна цена на едно 4,70 лв. за литър олио, по магазините то се продава между 5 и 7 лв., като има и олио под 5 лв. В момента не се налага преустановяване или ограничаване на износа, но ако се наложи да се гарантират интересите на обществото, може би ще се отиде и към такива мерки” – уточни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Валентин Иванов:

„В момента имаме нормален пазар на олио. При тази мощна конкурентна среда търсенето изостава от количествата на предлагане. На практика и да искате, няма как да продавате в големи граници, заради неплатежоспособността на потребителите. Има търговци, които се опитват да продават на максимум цени, но в крайна сметка не се получава. Затова наблюдаваме такива ценови равнища и при тази цена на слънчогледа – най-вече заради очакванията, че следващата година ще има много по-малко слънчоглед, тъй като каквото и да стане с войната в Украйна, няма да имаме пролетна реколта от там. Т.е. 3 млн. тона слънчоглед, които произвежда Украйна, няма да ги има, а нищо не се знае и за поведението на Русия, тъй като и тя е много голям производител – най-големият на зърно и един от най-големите на слънчоглед. Всичко зависи от войната. Ако допуснем, че тя свърши до един месец, септември може да наблюдаваме съвсем различни тенденции на пазара на зърно и на слънчоглед. Непредвидима е ситуацията и не трябва да се правят прибързани прогнози.”

Случилото се с цените на олиото по магазините в България, много прилича на това, което се случи с цените на сиренето в началото на кризата през 2020 г., коментира ректорът на Техническия университет във Варна Евгени Стоименов. Според него връзката е в желанието за спекулативно увеличаване на цените, скрито зад аргумента за увеличени разходи за суровина.

„Проблемът със сиренето беше решен буквално в рамките на един ден, като беше освободен част от държавния резерв. Цените бяха свалени в рамките на един ден, беше обновен държавният резерв, като беше закупена нова продукция на два пъти по ниска цена и бяха „издърпани ушите” на спекулантите. А що се отнася до поскъпването на цената на друг артикул – тоалетната хартия, то беше в резултат на прекъсване веригите на доставки и няма нищо общо с недостиг на суровина или високи цени. Във времето когато тя изчезна от пазара, складовете на производителите бяха пълни с целулоза, а тази суровина беше ударила ценово дъно на световните стокови борси.”

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Председателката на Народното събрание Наталия киселова и президентът Румен Радев

Наталия Киселова очаква КС да сложи край на спора за референдума за еврото

Конституционният съд (КС) ще допусне частично искането на президента. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова пред БНТ. КС е длъжен да образува дело. Спорът ще е дали искането на държавния глава е допустимо в цялост или частично,..

публикувано на 25.05.25 в 11:39

Срокът за Националната научна програма за полярни изследвания е удължен до края на 2027 г.

С решение на Министерския съвет срокът за изпълнение на дейностите по Националната програма за научни изследвания "От полюс до полюс 2022-2025 г." е удължен до края на 2027 г., съобщи БТА. Според правителствената пресслужба едно от основните направления на..

публикувано на 25.05.25 в 10:10
Бари Снимка: Българо-италиански център „Да Винчи“

Морските градове Бургас и Бари с идея за ползотворно сътрудничество

От Бургаската търговско-промишлена палата съобщават, че по идея на Българо-италианския център " Да Винчи" и неговия председател д-р Иво Барзов е предприета инициатива за изграждане и задълбочаване на връзките между Бургаския регион и този на италианския..

публикувано на 25.05.25 в 09:15