От началото на войната в Украйна, през България са преминали 185 055 украинци. Според статистиката на информационния портал „България за Украйна“, страната ни е приютила 87 439 украински граждани, от които 25 000 са деца. Регистрираните за временна закрила 74 397, като 51 291 са настанени.
От справката на сайта става ясно също, че България е на второ място в Европа по процент регистрирани за временна закрила украински бежанци, на база общ брой престояващи в страната. В последните дни по североизточните ни гранични пунктове отчитат съществено увеличение в броя на хората, решили да останат в България. Така например, на ГКПП-Дуранкулак ръстът на пристигащите украински граждани се е увеличил с 200%. След удара срещу жп гарата в Краматорск напускащите Украйна вече се насочват предимно към автобусите. Затова на ГКПП-Дуранкулак вече е разпределен допълнителен персонал от БЧК, доброволци и МВР, които регистрират пристигащите. От друга страна, засиленият приток на бягащи от войната е и заради украински туроператорски фирми, които подлъгват хората и им обещават, че ще бъдат настанени в български хотели. Съществуват данни и за хотели на наша територия, които са включени в схемата. Хората, които пристигат по този начин, плащат суми в евро на туроператорски фирми и реално се озовават в България без осигурено настаняване.
Затова властите ни призовават, в случай на установени нередности, гражданите да сигнализират на горещата денонощна линия 02 9055555.
На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може да бъде разгледана в рамките на два дни, до 17 октомври, и е посветена на 85-ата годишнина от..
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше ключова фигура при издирването на бившия мениджър на Wirecard Ян Марсалек в Москва, както и при..
Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от незапомнени времена се използва за билколечение, като се събират не само плодовете, но също семена и листата...
В "България днес" на 17 октомври слушайте: 08:25 - Българите в Унгария с двоен празник – ден на приятелството и сертификат от ЮНЕСКО за..
В събота , 18 октомври, минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 9. През деня ще бъде предимно облачно и на много места ще има валежи от..
Четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, вече е на българска земя. "Новата въздушна линейка ще бъде базирана в..