Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският посланик в Лондон защити името на Уилям Гладстон

Снимка: архив

"Подкрепата на Уилям Гладстон за сплотяване на британското общество допринася за възраждането на българската държавност през 1878 г.", написа българският посланик във Великобритания Марин Райков до кмета на Лондон Садък Хан и кмета на община Брент Лиа Колачико. Поводът е намерението да се преименува парка „Гладстон“ в британската столица, защото родът на политика е бил замесен в търговия с роби.  

Посланик Райков подчертава, че подкрепя инициативата на община в Брент да се преразгледат наименованията на обекти, носещи имената на хора, свързани пряко в робството, но не разбира защо това се прехвърля и към Уилям Гладстон, който освен британски министър-председател е и български национален герой. 

“Нашият народ е получил неговата подкрепа в един от най-тежките моменти в  историята си – пише посланик Марин Райков – след погрома на Априлското въстание, което е бунт срещу робството на Отоманската империя. Уилям Гладстон е най-ярката британска политическа фигура, която се ангажира със заклеймяване на зверствата и масовото избиване на мирното население в България след въстанието“, се казва още в писмото. Българският дипломат допълва, че„ако решението бъде прието, местната българска общност ще се лиши от малкото имена на места в Лондон, с които се чувства свързана. Това ще ни накара да се чувстваме по-малко желани и представени в Лондон“, пише Райков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 10 септември 2025 г.

В "България днес" на 10 Септември слушайте: 01:45 - Актуално от България и сънародниците по света 17:48 – Преди откриването на новата учебна година пред Радио България говори Меглена Любенова – зам.-директор на Българския..

публикувано на 10.09.25 в 19:00

От запад на изток над страната ще премине студен атмосферен фронт

В четвъртък  минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 16°. През деня под влиянието на преминаващ от запад на изток студен атмосферен фронт облачността ще е предимно значителна, купесто-дъждовна и около и след пладне в Западна и..

публикувано на 10.09.25 в 18:30

Цялата магистрала "Европа" ще бъде пусната на 14 септември

В неделя (14 септември) ще бъде пуснато движението по цялата магистрала "Европа". Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на заседание на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно..

публикувано на 10.09.25 в 17:21