Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът: Югославските идеологеми осакатяват българо-македонския диалог

Пътят на Скопие към ЕС няма как да заобиколи София, посочи държавният глава

Снимка: БГНЕС

България действа не от позиция на силата, а от позицията на истината, заяви в София президентът Румен Радев пред конференцията "Европейска перспектива за добросъседските отношения между България и Северна Македония". Той призова за преодоляване на югославските тоталитарни идеологеми, които осакатяват двустранния диалог. Европерспективата на Скопие няма алтернатива. България винаги е била с протегната ръка и е помагала при различни кризи, но за съжаление не среща реципрочна политика, подчерта президентът. По думите му, страната ни е изправена пред дилемата "как да направим така, че възможно най-бързо да започнат преговорите, да дадем съгласие за начало на преговори на РСМ за интеграция в ЕС, като в същото време поставим ясна бариера пред войнстващия македонизъм, защитим правата на македонските българи и отстоим нашата история, култура и идентичност".

Като контрапункт на македонизма зад граница, България трябва да разгърне много по-активна информационна разяснителна кампания особено навън, подчерта президентът. Той призова Народното събрание да изпрати писмо до Конгреса на САЩ във връзка с  проекторезолюцията, която предвижда септември да бъде провъзгласен от конгресмените за месец на македонската култура, език и наследство.  „Само с истината ние можем да решим всички открити въпроси с нашите събратя от Република Северна Македония“, заяви Радев и посочи, че пътят на Скопие към ЕС няма как да заобиколи София. Президентът обобщи, че всички участници във форума са единни в позицията, че европейската интеграция на РСМ е стратегическа цел за България, но тя трябва да се основава върху развитието на добросъседството, а не върху наложени отвън срокове.

По политически причини години не успяваме да стигнем до съгласие с колегите от Скопие Гоце Делчев да бъде честван в двете държави като обединяваща историческа личност, припомни пред конференцията проф. Ангел Димитров, председател на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси. Днес се навършват 119 години от гибелта на Гоце Делчев, а конференцията в българската столица е в памет на революционера.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любители на плетивото се обединяват в общност, за да запазят традиционния занаят

Изработването на плетени изделия е традиционен занаят, който заслужава възраждане и нов живот, вярва Александрина Пандурска, позната с многобройните си инициативи за популяризиране на културни и исторически места в района на Благоевград. По нейна идея..

публикувано на 22.12.24 в 07:10

България изрази съболезнования за жертвите от Магдебург и осъди атентата

"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа президентът Румен Радев в социалната мрежа “X“ по повод терористичната атака над коледния базар в..

публикувано на 21.12.24 в 17:29
доц. Наталия Киселова

Председателят на парламента очаква президента да не назначи главен прокурор

Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и за другите органи, с изключение на Висшия съдебен съвет, защото мнозинството, което трябва да го..

публикувано на 21.12.24 в 16:07