Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мост към мира" ще съдейства на украинците да изучават български език

Снимка: Facebook /@newgenerationfamilies

Над 101 хиляди украинци са намерили убежище в България. Преобладаващата част от тях са жени и деца (над 63 хиляди). И макар много от намерилите спасение от войната да планират да се завърнат у дома, не е ясно кога това ще стане възможно. Междувременно тези украински жени искат да работят и да се интегрират в новата си страна, съжителствайки с български семейства.

В тяхна помощ е и един нов доброволчески проект на две организации с нестопанска цел – Българската асоциация „Семейства от ново поколение“ и Украинският образователен център "Логос", които са в основата на проекта "Мост към мира". Целта му е да намери и бързо да обучи доброволци, които да преподават български език на украински бежанци по специален метод, който да позволи бежанците да проговорят езика ни за месец.

Първата обучена доброволка вече преподава на две групи украинци, които започнаха обучението си преди броени дни. "И това е само началото. Готови сме да обучим голям брой доброволци, които възможно най-много да помогнат на украинските бежанци", заявяват инициаторите на проекта "Мост към мира".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тазгодишната реколта от грозде е с перфектно качество

Гроздето от тазгодишната реколта е с перфектно качество, но количеството ще бъде по-малко в сравнение с предходната година, заяви директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев в Пловдив, където се провежда деветата Глобална..

публикувано на 06.10.25 в 16:20

Защо чуждестранни шофьори на камиони стават обект на корупция по пътищата в България

Българският гений в сферата на хумора, особено когато се касае за обществено важни теми, винаги се е отличавал. Така например абревиатурата ДАИ – Държавна автомобилна инспекция, органът, който се занимава с контрола на тежкотоварния трафик на..

публикувано на 06.10.25 в 12:15

Отвориха за движение 10 нови километра по магистрала “Хемус“

Пуснат за движение е най-новият 10-километров участък от магистралата “Хемус“ (А2) между двата големи пътни възела “Боаза“ и “Дерманци“. През ноември ще бъдат пуснати още 3 км. Продължава изграждането и на участъци 2 и 3 от магистрала "Хемус", с..

публикувано на 06.10.25 в 11:46