Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

ЕС ще поеме нови заеми, за да подкрепи Украйна

Украински войник си почива в полева болница край Попасна, Луганска област на Украйна, 9 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа приетия от Конгреса Закона за заем-наем в защита на демокрацията в Украйна. Това ще позволи на Белия дом без административно забавяне да финансира украинската военна отбрана срещу руската агресия. Законът повтаря акта на президента Франклин Рузвелт от 1941 г., по който САЩ са финансирали своите съюзници срещу нацизма по време на Втората световна война, включително и СССР, предава REUTERS.

Еврокомисията планира да тиражира нов съвместен евродълг от 15 млрд. евро, за да финансира Украйна през следващите 3 месеца, съобщава POLITICO, като се позовава на дипломати в Брюксел. Механизмът ще е подобен на програмата SURE, използвана по време на коронавирусната пандемия.

Руският президент Владимир Путин разпореди да бъде създадена работна група по международните плащания, чиито задачи включват определяне на условията за транзакции с „неприятелски“ държави, предава ТАСС. Полша и България отказаха да се съобразят с руските изисквания и Москва им спря газа. Кремъл твърди, че същото ще се случи с всеки друг, който не се съобрази с новите условия за плащане.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 39

В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..

публикувано на 20.02.25 в 12:00
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Министри разказват на депутатите за "въпросника" на САЩ

Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..

публикувано на 20.02.25 в 07:15

Втори ден на бойкот на веригите за хранителни стоки

Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..

публикувано на 20.02.25 в 06:35