Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 11 май е отворена магистърската програма на фонд "Стефан Стамболов"

Снимка: Министерски съвет

На християнския празник на св. Кирил и Методий официално започва Националната програма на фонд "Стефан Стамболов". 

"Светите братя Кирил и Методий отварят пътя на народа ни към просвещение чрез българската азбука. Следвайки тяхното дело през вековете, хората на словото и знанието задават ценности и обединяват обществото ни около значими каузи", каза премиерът Кирил Петков във видеообръщение, насочено към желаещите да получат качествено образование зад граница.

Фондът дава възможност на завършилите студенти да получат от държавата финансиране за магистратура до 200 000 лв. на година, за да се обучават в най-елитните 15 световни университети, ако след завършването си се върнат да работят в страната поне 3 години, съобщи правителствената пресслужба.

Подборът на първите стипендианти започва през юни, а първите магистратури ще бъдат финансирани в академичната 2022/2023 г. Срокът на новия фонд е тригодишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лв. Ще бъдат проведени три кампании за подбор на кандидати, като във всяка от тях ще бъдат одобрени по 10 души.

Кандидатите трябва да са български граждани, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, придобита до 5 години преди конкурса в професионално направление, съответно на желаната програма. Нужно е успехът от дипломата да е поне много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се обучават, да е на ниво В2. Предимство е, ако кандидатите не са учили в чужбина и имат професионален опит в избраната специалност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41