Преди време ви разказахме за екипа от учени от Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) към Българската академия на науките (БАН), заели се със задачата да открият нови методи за производство на водород, чрез които да предотвратят прогресивното изменение на климата. Сега ви представяме проекта Decarbonizer, разработен от варненския стартъп Техноватори. Начело на екипа млади учени са инженерите Калин Николов, докторант от Техническия университет –Варна, и Михаил Симов.
Decarbonizer представлява система за производство на оксиводород, която да бъде инсталирана в двигатели с вътрешно горене. По думите на инж. Николов технологията е стара, но заедно с колегите му се опитват да я обновят, като стъпват на много сериозни научни изследвания, които да служат за доказателство на нейната ефективност.
"Основната ни цел е изграждането и внедряването на такива клетки в корабни двигатели, защото при тях ефектът от намаляването на емисиите ще бъде най-голям, а и самата корабна индустрия е под голям институционален натиск да намали вредните газове", разказа пред БНР- Варна инж. Николов. Той допълни, че в момента преговарят с варненска фирма собственик на рибарски кораб, на който да започнат изпитания и на вода, тъй като по суша екипът му вече има реализиран успех.
Екипът на инж. Калин Николов стои и зад друг не по-маловажен успех. Благодарение на тях в Техническия университет-Варна е създадена отделна лаборатория за изследване производството на водород и водородни производни (HyLab). Тя дава възможност за тестване и анализ на водородно оборудване, но и ще въвежда студентите във водородни технологии чрез практически методи и работа с бизнеса.
Проектът Decarbonizer получи своето признание в последното издание на програмата "Предприемачи в науката", а на 20-ти май ще бъде представен и в София на технологичния форум Innovation Starter, посветен на нулевите отпадъчни емисии.
Сайтът visitkardzhali.com, с който Туристическият информационен център на родопския град приканва посетители и разказва за местни обичаи и забележителности, вече е достъпен на 6 езика. Освен на български, съдържанието му може да се прочете на..
През нощта увеличение на облачността ще има над западните райони, а над останалата по-голяма част от страната ще бъде предимно ясно. Във вторник, 15 юли, по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората..
Най-добрите български ученици по химия се представиха отлично и спечелиха 4 медала от Международната олимпиада по химия (IChO). В на най-престижното състезание за годината по химия те спечелиха златен, сребърен и два бронзови медала, съобщават от..
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период..
Сънародници в Лондон, Брюксел, Берлин и Мюнхен изразиха съпричастност с протестиращите в България, които настояват за независимо правосъдие...
Протестите у нас в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев продължават. Тази вечер от Варна те се пренасят и в София и четири други европейски града..