Устойчивият туризъм отдавна не е мъждееща се на хоризонта неясна цел. У нас поредица от проекти и инициативи от години проповядват т.нар. “бавно пътуване“ с минимален въглероден отпечатък, щадящо околната среда и в подкрепа и на местните общности. “Хората открай време обичат да работят с мисъл и с кауза, това ги кара да се чувстват пълноценни и полезни. И това е една от причините да започнем да предлагаме т.нар. екскурзии с кауза, насочени към съхранение на българската природа” – казва Светослав Велков, управител на столичен туроператор, специализиран именно в този вид нестандартни пътувания.
За целта към пакетната цена на съответната екскурзия се включва и сума за дарение, която туроператорът превежда на местна природозащитна организация. Средствата, които се събират от туристите са по-скоро символични, но те популяризират различни каузи, признава Светослав и добавя: “Хората, които пътуват с нас са готови да предоставят допълнителни средства за защита на българската природа, дори не директно на природозащитни фирми, а на туроператор като нас, който след това разпределя тези средства“.
До момента по този начин са били финансирани редица инициативи. Сред тях са осигуряване на информационни табла в природен парк “Беласица“, подкрепа на проект за отглеждане на червенобузи костенурки на Студентски клуб “Скорец“, финансиране на инициативи на Фонда за дива флора и фауна и пр.
Но екскурзиите с кауза нямат само финансово измерение, по-важен, според Светослав, е техният чисто образователен ефект:
“Обикновено дестинациите, които посещаваме са по-слабо познати и имат нужда от популяризиране. Така, местните добиват повече увереност в това, което предлагат като услуги, както и гордост, че са до голяма степен уникални.
Туристите наблюдават птици и други диви животни, запознават се с бита и културата на тези общности, а пък хората в даден район осъзнават, че трябва да съхраняват това богатство и че успешно могат да го развиват като туристически продукт.”
Остров Персин на река Дунав, за който Радио България ви разказа неотдавна, е една от дестинациите с кауза, съчетаваща по интересен начин история и природа. Хората пристигат тук най-вече, за да наблюдават птици, сред които и голямата колония от къдроглав пеликан.
“Сега ни предстои екскурзия с кауза до дунавския град Тутракан и също в село Нова Черна, където туристите ще дегустират качамак по местна рецепта. Правили сме екскурзии в Кресненското дефиле. Там има голямо разнообразие от птици и растения. Обикновено ползваме като водачи местни природозащитници, които познават района и по интригуващ начин го представят на туристите. Нашето послание към хората е да се интересуват от природата, защото колкото повече се интересуват от нея, толкова повече ще я ценят и пазят” – каза в заключение Светослав Велков.
Снимки: Светослав Велков
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски..