Войната в Украйна ни завари в сърцето на множество кризи, защото допуснахме да бъдем зависими от Русия, заяви премиерът Кирил Петков в панел на Световния икономически форум в Давос. Петков допълни, че "не можем да отговорим на войната по начина, по който бихме искали", защото не е проявено стратегическо мислене за източния фланг. Нямаме коридори от север към юг, през които да се придвижват войски или стоки. Петков коментира, че още през 2014 г., когато Русия анексира Крим, Европа е отправила политически критики към Москва, но не е намалила зависимостта си от нея. "Казано по друг начин, ние го критикувахме политически, но нашата зависимост нарасна", призна Петков.
В условията на тежки боеве в Донецк във видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски твърдо отхвърли възможността Киев да се откаже от свои територии срещу мирно споразумение с Москва, за което призова в Давос бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър.
Интересите на украинците не бива да бъдат измествани от интересите на тези, които "бързат за поредна среща с диктатора", каза Зеленски, като имаше очевидно предвид руския президент Владимир Путин, предава REUTERS.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс отхвърли предложението на Москва бъдат вдигнати санкциите срещу Русия, за да се поднови износът на храни за световните пазари.
"Санкциите на САЩ не водят до прекъсване на износа на руска селскостопанска продукция. Санкциите на САЩ са така разработени, че позволяват износа на храни и торове от Русия. Ние, разбира се, няма да свалим нашите санкции срещу напразни обещания“, поясни Прайс.

Иван Тенев, известен и с псевдонима Агент Тенев, е починал на 74-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Съюза на артистите в България. "Напуснал ни е Иван Тенев. Журналист, художник и общественик с активна дейност в културния и обществен живот...
Публичните предприятия да въведат система за управление на корупционния риск и да имат служител по почтеността - това предвиждат приети на първо четене промени в Закона за публичните предприятия. Измененията, внесени от ГЕРБ-СДС, бяха одобрени със 105..
Варна е домакин на 18-ия Черноморски туристически форум на тема "Позиции на българското Черноморие на туристическия пазар - предизвикателства и перспективи". Организатор на дискусиите, които ще се състоят на 30 и 31 октомври в черноморската ни..
Прокопан е единственият жп тунел по линията Пловдив - Бургас. Това стана ясно при посещение на заместник-министъра на транспорта Любен Нанов, който се..
В "България днес" на 05 ноември слушайте: 01:58 – Актуално от България и сънародниците по света 12:02 – Какво означава..
Гражданите трябва да останат спокойни относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 година, тъй като Българската народна банка и търговските..