Посещението на руският външен министър Сергей Лавров в Сърбия на 6 и 7 юни е отменено заради отказа на България, Северна Македония и Черна гора да отворят въздушното си пространство за самолета на първия руски дипломат. Руският посланик в София Елеонора Митрофанова потвърди пред ТАСС, че българските власти не са разрешили на самолета с Лавров да прелети над България. ЕС забрани полетите на самолети на руски авиолинии над страните-членки още в края на февруари. Решението е в съответствие със санкционните режими на ЕС, като под № 670 Сергей Викторович Лавров е включен в списъка с физически и юридически лица, обект на ограничителни мерки на ЕС, съобщиха от българското външно министерство.
Пред сръбската телевизия RTRS Лавров обвини Запада, начело с Великобритания и САЩ, че превръща Украйна в инструмент за ограничаване и изтощаване на Руската федерация, като не позволяват на Киев да преговаря с Москва.
Лавров трябваше да се срещне в Белград с президента Александър Вучич и сръбския политически елит. На 6 юни Вучич ще се срещне с руския посланик в Белград. А сръбската държавна телевизия РТС съобщи, че в централните новини Александър Вучич ще направи обръщение към нацията по казуса. Заради санкциите на ЕС Сърбия скоро може да изгуби вноса на руски нефт по Адриатическия петролопровод – JANAF, съобщи енергийното министерство в Белград.
Посланикът на САЩ в Москва Джон Съливан е заявил пред агенция ТАСС, че не изключва възможността САЩ и Русия да закрият своите посолства в двете държави, макар че Вашингтон не иска да се стига до тази мярка.
Украинското командване обяви, че в боевете за Донбас е загинал поредният руски генерал Роман Кутузов. Бившият командир на 29 руска армия от началото на войната командваше сепаратистите от т. нар. Донецка народна република. Генералът е убит от артилерийски огън при опит лично да води настъплението на войниците си.
Праисторическият комплекс "Провадия-Солницата" – най-старият солодобивен и градски център в Европа (5600 - 4350 г. пр. Хр.), е сред обектите, предложени за Знак за европейско наследство – 2025. Тази година Европейската комисия е получила общо 21..
Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов и Райчо Райчев - основател и изпълнителен директор на българската компания EnduroSat, се срещнаха с експерти от Комисията за наука, космос и технологии на Камарата на представителите на САЩ. За това..
Спешно да бъдат предвидени допълнително 200 милиона лева за ръст на заплатите в публичния сектор – за това настоява КНСБ преди второто четене на Бюджет 2025 в пленарната залата, което предстои следващата седмица. Конкретно се иска повишаване на..
Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН ) организира конференция и тържествено събитие,..
59 души загинаха, а 155 пострадаха при пожар по време на концерт на популярната група "ДНК", избухнал снощи в дискотека "Пулс" в град Кочани,..
Министерството на здравеопазването на България създаде организация за оказване на медицинска помощ на пострадали в пожара в Северна Македония. През..