Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от България помагат на връстници от българските неделни училища в Украйна

Снимка: БТА

Три тира с дарения от ученици в цяла България, насочени към техните връстници от българските неделни училища в Украйна, пристигнаха в Измаил, съобщи БТА. В кампанията "Деца помагат на деца", която е по инициатива на Министерството на образованието и науката, се включиха ученици от 776 училища в България, а също и Българският червен кръст.

"За 63 български неделни училища от Одеска, Запорожка, Николаевска, Киевска и Лвовска области бяха събрани 74 палета и 650 кашона с книги, учебници, ученически пособия, раници, одеяла и възглавници, памперси, хигиенни материали, спални чували, фенерчета, термоси и др.", уточни Олга Колот, председател на Терновското българско дружество "Иван Вазов" в гр. Николаев и районен кмет на кв. "Терновка". Със съдействието на председателя на Измаилската българска община "Света София" Николай Иванов и ректора на Измаилския държавен хуманитарен университет проф. Ярослав Кичук, хуманитарната помощ ще достигне скоро до учениците в различни точки на Украйна.

"За съжаление, няма възможност помощта да се достави в окупираните райони на Запорожка област“, констатира Колот, която отговаря за разпределението на даренията. "Поднасяме огромна благодарност към МОН на България за инициативата и на всяко дете и семейство от цялата България, лично на министър Денков, на директора на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" Наталия Михалевска и всички, които помогнаха да се реализира този важен проект", каза Олга Колот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Посланик Дойков изтъкна важността за защитата правата на българите в Сърбия

На 27 октомври посланикът на България в Белград Петко Дойков проведе прощална среща с президента на Сърбия Александър Вучич, съобщиха от българското дипломатическото представителство в Сърбия. По време на срещата бе направен преглед на двустранния..

публикувано на 28.10.25 в 11:26

Президентът се срещна с българската общност в кралство Саудитска Арабия

"Защитата на правата и грижите за българските общности зад граница са основополагащи в българската външна политика", каза президентът Румен Радев на среща с българската общност в Рияд. Той отговори на въпросите на българите, работещи и живеещи в Саудитска..

публикувано на 28.10.25 в 08:45
Храм „Свето Преображение Господне“ в Болград

В София организират празничен концерт за Деня на бесарабските българи

Концерт по случай Деня на бесарабските българи ще се състои на 29 октомври в големия салон на Централния военен клуб в София. Това съобщи за БТА председателят на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“..

публикувано на 27.10.25 в 14:35