Историко-археологическият резерват "Мадара" (на 15 километра от град Шумен) е домакин на Национален средновековен събор "Магическата Мадара". Програмата му предвижда демонстрации на оръжия и облекло, обучения за деца по стрелба с лък, фехтовка със сабя. Отворени за всички посетители са и работилниците по металопластика, сечене на монети, грънчарство и дървообработка.

Мястото и времето на провеждането на събора не са избрани случайно. Мадара е обитавано място повече от 5000 години. Скалите и водата тук са били свещени и магически за траки, римляни, българи езичници, християни и мюсюлмани. Затова и събитието в навечерието на Еньовден – празникът на лятното слънцестоене (24.06), се приема като своеобразно поклонение към миналото и основаването на българската държава.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: shumen.bg
В Деня на народните будители Администрацията на президента ще отвори врати за граждани. Днес от 10,30 ч. пред сградата на президентската институция ще се проведе церемония по издигане на националния флаг на България. Президентът..
В събота минималните температури ще са от 3 до 8°, по Черноморието - до 10°, в София ще е около 3. През деня ще е слънчево с разкъсана висока облачност, преди обед на места в равнините ще има мъгла. Ще бъде почти тихо или със слаб вятър от..
Железопътният превоз на пътници в ЕС е нараснал с 5,8% през 2024 г., показват публикуваните днес данни на статистическата агенция Евростат. През миналата година с влакове са извършени 443 милиарда пътникокилометра, което е най-високото ниво,..
През лятото на 2014 г. фотографът Филип Базен и философката Кристиан Волер обхождат България, като изследват поредица от самозапалвания в страната..
Тазгодишният празник на бесарабските българи, който отбелязваме ежегодно на 29 октомври, прерасна в поредица събития, посветени на българската..
На 27 октомври в Брюксел се състоя първото заседание на Акцията CA-24150 "Ценности в турбулентни времена: навигиране в социалните промени и..